Handbal Masculin / Potaissa Turda mai aşteaptă

• Echipa antrenată de Horaţiu Gal mai are de aşteptat până pe 29 aprilie, pentru a-şi afla viitoarea adversară din penultimul act al play-off-ului.

Încă nu se ştie viitoarea adversară a turdenilor din semifinalele play-off-ului Ligii Naţionale de handbal masculin, care se va alege dintre HC Dobrogea Sud Constanţa şi actuala campioană, Dinamo Bucureşti. Prima a restabilit egalitatea, după ce a câştigat clar meciul al doilea din faza „sferturilor” de finală, scor 27-20. Este prima înfrângere suferită de cei de la Dinamo în 2018. Prin urmare, calificarea se decide în meciul al treilea, care va avea loc la Bucureşti, în fieful „alb-roşilor”. Se prelungeşte suspansul şi în „sfertul” dintre Politehnica Timişoara şi CSM Bucureşti. Aceasta din urmă s-a impus pe terenul bănăţenilor cu 19-18 şi a egalat situaţia la general. Meciul decisiv se va juca la Bucureşti. Alături de Potaissa Turda, în „careul de aşi” a ajuns Steaua Bucureşti, nimeni alta decât câştigătoarea sezonului regulat. „Roş-albaştri” au încheiat seria cu Minaur Baia Mare, de care a dispus în minim de meciuri. În cel de-al doilea, disputat la Baia Mare, în sala „Lascăr Pană”, Steaua s-a impus cu 23-21.