Handbal masculin / Potaissa Turda are nevoie de meci decisiv

După ce a zdrobit Poli Timişoara, pe teren propriu, în primul meci al „sfertului” de finală din play-off-ul Ligii Naţionale de handbal masculin, Potaissa Turda a fost egalată la general, iar calificarea în penultimul act al întrecerii se va decide în joi mare, pe 13 aprilie. Meciul al treilea, decisiv, se va juca la Turda. Poli Timişoara, locul 7 la finalul sezonului regulat, şi-a valorificat avantajul terenului propriu şi a învins formaţia antrenată de Horaţiu Gal în cel de-al doilea meci, scor 30-29. Echipele şi-au împărţit perioadele de dominare, iar Potaissa a început mai bine şi părea că va tranşa calificarea în minim de meciuri, dar nu s-a întâmplat întocmai. Împinsă de la spate de un public frenetic, echipa gazdă a revenit datorită paradelor celor doi portari şi lipsei de inspiraţie a oaspeţilor la finalizare. Bănăţenii au avut mai mult iniţiativa în repriza secundă, în care au condus şi la patru goluri diferenţă. Finalul s-a jucat pe muchie de cuţit, cu Pero Miloşevic, antrenorul muntenegrean al amfitrionilor, în tribune, eliminat. Turda s-a apropiat la un singur gol, dar n-a mai avut timp pentru a trimite meciul în prelungiri. Vă reamintim că au obţinut deja biletele pentru semifinale Dinamo Bucureşti şi CSM Bucureşti, adică campioana, respectiv vice-campioana României, care au eliminat, în minim de meciuri, Dunărea Călăraşi şi HC Vaslui. Învingătoarea decisivului Potaissa Turda – Poli Timişoara va întâlni în semifinale CSM Bucureşti.