Handbal Liga Naţională/f – 7 “U” Alexandrion Cluj – Mureşul Tg Mureş 32:24

U” Alexandrion Cluj la prima victorie. Se cere confirmată şi cu SCM Craiova

U” Cluj : Măzărean, Enache, Bogdan – portari, Laslo (8 goluri; 3 din 7 m), Popa (6; 2/7 m), Chintoan (5), Ani Senocico (4; 2/7m), Paraschiv (3), Vălean (3), Boian (1), Biriş (1/7 m), Tetean (1/7 m), antrenor Ioan Ani Senocico

SC Mureşul Tg Mureş : Comşa, Diaconu, Petrunea – portari, Moloci (14; 7/7m), Klimec (5), Şunea (1), Nagy (1), Buciu (1), Bodor (1), Serediuc (1), antrenor Octavian Hîrţoagă

După primele 15 minute, se părea că vom asista la un galop de sănătate, “U” luînd un avans confortabil, 10:5. Au urmat 7 minute de coşmar pentru gazde şi o întoarcere neaşteptată de scor, 10:11, cu o jucătoare Moloci pusă pe fapte mari. A fost, ca noroc, un foc de paie, Mureşul pierzînd teren de la o fază la alta, scorul evidenţiinsd superioritatea fetelor noastre, 16:14, 26:18, 30:22, 31:23, …

Victoria aduce 3 puncte în contul destul de sărac al studentelor, 3 puncte care se cer confirmate şi în partida următoare, acasă cu SCM Craiova.

Rezultatele etapei a 7 – a :

HCM Baia Mare – HC Roman Neamţ 26:15 (9:5)

U” Alexandrion Cluj – SC Mureşul Tg Mureş 32:24 (16:14)

SCM Craiova – Unirea Slobozia 26:21 (12:11)

CSM Ploieşti – HC Zalău 22:18 (11:7)

CSU Neptun Constanţa – CSM Bucureşti 22:41 (11:20)

Partidele Corona Braşov – Oltchim Rm Vîlcea şi Cetate Deva – Dunărea Brăila au luat sfîrţit după închiderea ediţiei noastre.