Handbal / Încă un eșec în dreptul Universității Cluj

În primul meci al etapei a 8-a din Liga Națională de handbal feminin, denumită „Liga Florilor”, HC Corona Brașov și-a valorificat avantajul terenului propriu în fața Universității Cluj, de care a dispus cu 30-33 după 19-14 la pauză, administrându-le oaspetelor a opta înfrângere consecutivă. Partida din Sala „Dumitru Popescu Colibași” a fost dominată copios de brașovence, care s-au aflat în permanență la conducere. Am putut consemna doar o singură egalitate, chiar în startul partidei. Gazdele aveau deja un avantaj de patru goluri în minutul 10, scor 7-3, diferența menținându-se și în minutele următoare: 9-5, 10-6, 11-7 și 12-8. Ecartul s-a dublat în minutul 22, scor 17-9, gazdele speculând momentele de superioritate numerică, după eliminarea temporară a Florentinei Prodan din tabăra Universității. Clujencele au avut o tresărire în startul părții secunde și au dat impresia că pot reveni pe tabelă, apropiindu-se amenințător la 17-20 și 18-21, dar au urmat două atacuri ratate, de Moraru și Lazăr, iar Corona s-a distanțat, din nou, la cinci goluri, scor 23-18 în minutul 38. Totuși, Universitatea n-a cedat, ci a continuat să lupte, iar cele cinci goluri consecutive, marcate de Chintoan (2), Fais, Preda și Gandulfo Macarena le-au adus pe oaspete în proximitatea adversarului, scor în minutul 48 devenind 26-25. Universitatea a primit o eliminare de 2 minute la Tamaș Reka, iar Necula a ratat o aruncare de la 7 metri și în loc de 26-26 s-a făcut imediat 28-26 în favoarea brașovencelor. În ultimele zece minute, Universitatea nu a reușit să se apropie la mai mult de două goluri, chiar dacă HC Corona a ratat destul de mult, prin experimentatele Buceschi și Ciuciulete. Nu e mai puțin adevărat că și Universitatea a avut parte de patru minute de secetă, în care nu a punctat. S-a terminat 33-30, cu Florina Chintoan marcând ultimul gol al unui meci cu două reprize diametral opuse. În partea a doua, Universitatea a arătat ca o echipă care se poate bate pentru cupele europene, iar nu pentru evitarea retrogradării. Etapa viitoare, Universitatea Cluj întâlneșlte, pe teren propriu, vice-campioana CSM București. Partida va avea loc pe 30 octombrie. După succesul cu Universitatea, Corona Brașov a egalat la puncte liderul și campioana en titre, CSM Rm. Vâlcea, cu mențiunea că echipa de sub Tâmpa are un meci în plus.

Potaissa Turda joacă joi

Formația antrenată de Horațiu Gal a poposit la Baia Mare, pentru meciul cu Minaur, contând pentru etapa a 8-a a Ligii Naționale de handbal masculin, denumită „Liga Zimbrilor”. Etapa debutează miercuri, cu eternul derby Steaua – Dinamo. Înaintea etapei, Potaissa Turda e a treia în clasament, cu 16 puncte, iar Minaur Baia Mare se află pe doi, cu 19 puncte. În ultimul meci, Potaissa a învins greu Steaua București cu 23-22.