Handbal Feminin / „U” Cluj rămâne (deocamdată) sub scut

Universitatea Cluj va dori să uite cât mai curând meciul cu SCM Craiova, contând pentru etapa a 17-a din Liga Naţională de handbal feminin. Meci pe care handbalistele antrenate de Alin Bondar l-au pierdut fără drept de apel, la o diferenţă de 13 goluri, scor 18-31. În ciuda scorului, Universitatea a început promiţător şi a condus cu 4-2, 5-3, 6-4 şi 7-5, însă a…ars tot combustibilul în primele 15 minute. Gazdele au profitat de eliminările temporare ale lui Tamaş Reka şi Sonia Vasiliu şi s-au desprins la şase goluri, 16-10, rezultat consemnat la pauză. Oaspetele au ratat şi o aruncare de la 7 metri, prin Raluca Petruş, la scorul de 10-8 în favoarea craiovencelor. Diferenţa a crescut în debutul reprizei secunde la 19-11, în condiţiile în care Universitatea a evoluat cu două jucătoare în inferioritate, după eliminările lui Diana Puiu şi Ana Berbece. Clujencele au avut şi scurte momente de sclipire, reuşind să se apropie la cinci goluri, 17-22, în minutul 46, dar diferenţa a fost refăcută imediat. Groggy pe final, Universitatea a căzut fizic şi psihic, SCM Craiova fructificând ultimele nouă atacuri. Este a 11-a înfrângere contabilizată de clujence în acest sezon. Totuşi, Universitatea rămâne deasupra liniei în clasament, pentru că toate echipele aflate sub ea au pierdut. Momentan, „studentele” se află pe poziţia a 10-a, ultima care asigură rămânerea în Liga Naţională. Dealtfel, locul 10 este maximul pe care îl poate obţine echipa pregătită de Alin Bondar în acest sezon, în condiţiile în care diferenţa faţă de ocupanta locului 9, Dunărea Brăila, este de nouă puncte. În următorul meci, Universitatea va întâlni, pe teren propriu, CSM Bistriţa, care tocmai le-a eliminat pe clujence din Cupa României.