Handbal / Eșec așteptat al Universității Cluj

Universitatea Cluj a reprezentat o pradă ușoară pentru CSM București într-un meci contând pentru etapa a 9-a din cadrul Ligii Naționale de handbal feminin (denumită Liga Florilor), disputat miercuri seară, în Sala Sporturilor „Horia Demian”.

După un început timid, cu șase atacuri ratate în primele șapte minute, de Gandulfo Macarena (2), Pica, Boian Fais și Chintoan, Universitatea a revenit de la 1-3 și a trecut în avantaj în minutul 8, scor 4-3, după aruncarea de la 7 metri fructificată de Fais. A urmat o nouă perioadă moartă în tabăra gazdelor, cu numeroase ratări, campioană la acest capitol fiind Miruna Pica. Pe fondul acesta, CSM a ajuns să conducă cu 10-6, 11-7 și 13-8. Clujencele au redresat situația pe finalul primei reprize, în care bucureștencele au irosit cinci atacuri și au marcat doar două goluri în șapte minute. Fais a stabilit scorul pauzei, 11-15. În startul părții secunde, Universitatea s-a apropiat la trei goluri, scor 12-15, grație lui Gandulfo Macarena. Gazdele n-au profitat de superioritatea numerică, după eliminarea temporară a lui Torstensson, iar Fais a ratat o aruncare de la 7 metri. Brazilianca s-a revanșat marcând șase goluri la rând, cinci din aruncări de la 7 metri. Chiar și în acest condiții, CSM București s-a distanțat la zece goluri în minutul 50, scor 29-19. Universitatea a încheiat în corzi, marcând doar trei goluri în ultimele opt minute. Miruna Pica n-a apucat finalul pe teren, suferind o eliminare de două minute. CSM București a marcat ultimul gol prin Grbic și s-a terminat 23-36, Universitatea contabilizând a noua înfrângere consecutivă. Pe 9 noiembrie urmează meciul cu SCM Craiova, în deplasare.

Dinamo, o nouă victorie istorică în Liga Campionilor

Dinamo București a învins, miercuri seară, echipa poloneză Wisla Plock, în cel de-al șaselea meci al campioanei României din Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin. „Alb-roșii” și-au valorificat avantajul terenului propriu și s-au impus la o diferență de nouă goluri, scor 29-20, după 13-10 la pauză. În urmă cu zece zile, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 26-26, partida disputată în Polonia. Dinamo este neînvinsă în actuala ediție a Ligii Campionilor, fiind lideră în Grupa D, cu 10 puncte. În următorul meci, programat pe 6 noiembrie, Dinamo va juca, pe teren propriu, cu elvețienii de la Kadetten, locul 4.