Handbal / Egalitate în finala mică

Finală mică a play-off-ului Ligii Naţionale de handbal masculin, ediţia 2017-2018, a intrat în prelungiri şi are nevoie de un meci decisiv, după ce CSM Bucureşti a restabilit egalitatea la general, în urma victorie înregistrată luni seară, pe teren propriu, scor 36-30 cu Potaissa Turda, proaspăta câştigătoare a Cupei Challenge. Handbaliştii antrenaţi de Horaţiu Gal au fost de nerecunoscut în prima repriză, dominată copios de gazde, care au intrat la pauză cu un avantaj de opt goluri, scor 20-12. Oaspeţii s-au trezit din pumni în repriza secundă, pe care au câştigat-o cu 18-16, dar n-a fost suficient pentru a evita decisivul. Principalii marcatori ai învinşilor au fost Szoke (7 goluri), Stamate (4), Iancu (4) şi Thalmaier (3). Meciul al treilea se va juca astăzi, de la ora 18, la Turda. Tot astăzi vom afla şi numele campioanei României, în urma meciului decisiv dintre Steaua şi Dinamo. Cele două mari rivale ale sportului românesc se află la egalitate, scor 1-1. Campioana ultimelor două ediţii, Dinamo nu mai este mare favorită să-şi treacă în cont al treilea titlu consecutiv. În aceadtă postură se află Steaua, câştigătoarea sezonului regulat, care evoluează pe teren propriu. Şi această partidă începe tot la ora 18.