Handbal (Campionatul European din Suedia) / Început cu stângul, dar…promiţător

• România a fost învinsă de cea mai bună echipă din handbalul feminin, dar a avut atitudine, iar acest lucru ne de încredere în perspectiva următoarelor două meciuri, cu Rusia şi Croaţia. În cinci meciuri împotriva Norvegiei la turneele finale de Campionat European, România are o singură victorie, obţinută la ediţia din 2000.

Ca şi acum doi ani, la precedenta ediţie a Campionatului European, găzduit de Ungaria şi Croaţia, România şi-a început aventura la ediţia suedeză cu un meci împotriva Norvegiei, campioana olimpică, mondială şi continentală, care nu mai are nevoie de nici o prezentare. Creditată şi de data aceasta cu prima şansă la câştigarea competiţiei, Norvegia a confirmat calculele hârtiei şi s-a impus cu 23-21, după 13-11 la pauză. Partida a contat pentru grupa D, din care mai fac parte Rusia şi Croaţia, şi s-a disputat la Helsingborg, în faţa unei asistenţe de numai 1278 de spectatori. Aşa cum ne-am obişnuit, greul în tabăra „tricolorelor” a căzut pe umerii Cristinei Neagu, însă cu o floare nu se face primăvară. Vedeta României nu s-a putut bate de una singură cu agresivele jucătoare ale Norvegiei. Cu şase goluri, Neagu a fost principala marcatoare a echipei noastre, însă evoluţii bune au mai avut Laura Chiper (5 goluri) şi Eliza Buceschi (4 goluri). Pentru România au evoluat minute bune Florina Chintoan şi Cristina Laslo, jucătoare legitimate la Universitatea Cluj. MVP-ul partidei a fost declarată Nora Mork, autoare a 7 goluri. În celălalt meci al grupei, Rusia a dispus de Croaţia cu 32-26, după 16-13 la pauză. Pentru „tricolore” urmează întâlnirea cu Rusia. Ultima confruntare dintre cele două la un turneu final de Campionat European a avut loc la ediţia din 2010, iar rusoaicele s-au impus cu 35-20.