Handbal / Campioana mondială ne-a făcut varză a la Cluj

Iubitorii sportului cu mingea pe semicerc din Cluj au avut privilegiul de a vedea la lucru cea mai bună echipă a lumii la nivel de națională. Este vorba de Franța, care a înfruntat România, în „BT Arena” (ex-Sala Polivalentă), într-o partidă contând pentru grupa a 6-a din preliminariile Campionatului European de handbal masculin. Disputată duminică seară, partida a început promițător pentru ai noștri, dar s-a încheiat dezastruos, cu un eșec usturător, la o diferență de zece goluri. Franța a confirmat calculele hârtiei, și-a onorat statutul de mare favorită și s-a impus cu 31-21, deși a înscris primul gol abia în minutul 11, la scorul de 4-0 pentru „tricolori”! România a mai avut patru goluri avans în fața „cocoșilor”, în minutul 15, scor 6-2, însă francezii și-au adus aminte că sunt, totuși, campioni mondiali, și au întors rezultatul înainte de finalul primei reprize, intrând la pauză cu un avantaj de trei goluri, scor 12-9. Diferența a crescut în partea a doua, care s-a aflat la discreția oaspeților, România resimțind șocul din finalul primei reprize. Șvaițer în apărare, românii au primit gol din toate pozițiile, iar francezii și-au securizat victoria în minutul 46, când tabela arăta 16-26. Principalii marcatori ai României au fost Gaminde și Racoțea, cu cinci, respectiv patru goluri. De la învingători s-au remarcat Remili și Caucheteux, ambii cu câte șase goluri. La Cluj a putut fi văzut la lucru și Luka Karabatic, fratele mult mai celebrului Nicola Karabatic, unul din cei mai influenți handbaliști ai ultimului deceniu. În celălalt meci al grupei, Portugalia a învins, în deplasare, Lituania, cu 24-23. Așa se face că primul loc în clasamentul grupei este împărțit de Franța și Portugalia, ambele având câte patru puncte. Vă reamintim că în primul meci din preliminarii, România a fost pusă la zid de Portugalia, în fața căreia a pierdut cu 13-21. Următorul meci al „tricolorilor” va avea loc anul viitor, pe 11 aprilie, cu Lituania, pe teren propriu. În faz următoare a preliminariilor se califică ocupantele primelor două locuri, iar favorite sunt Franța și Portugalia.