Handbal / A treia deplasare consecutivă, a treia înfrângere

Bilanțul aparține Universității Cluj, care tocmai a contabilizat a 11-a înfrângere a sezonului în Liga Națională de handbal feminin, respectiv a treia consecutivă. „Studentele” n-au evoluat în 2019 pe teren propriu, ci numai în deplasare și de fiecare dată s-au întors cu mâna goală. Cu doar două victorii la activ, Universitatea este condamnată la barajul de rămânere/promovare în Liga Națională. În etapa a 14-a, Universitatea a evoluat la Brașov, cu HC Corona, formație cu pretenții la cupele europene, care și-a valorificat avantajul terenului propriu și s-a impus, fără emoții, cu 34-27, după 19-12 la pauză. Se vede treaba că amfitrioanele au rezolvat problema învingătoarei încă din prima repriză. Primul gol al meciului din Sala „Dumitru Popescu Colibași” a fost marcat de gazde, după 39 de secunde, prin Ekaterina Vetkova. Clujencele au răspuns imediat și au marcat de două ori în 11 secunde, prin Petruș și Vălean. A fost singura dată când Universitatea s-a aflat în avantaj în acest meci. Elanul și inspirația oaspetelor s-au stins repede, dovadă că Ani-Senocico, aceeași Petruș și Corkovic au ratat trei atacuri la rând. La jumătatea primei reprize, Corona avea un avantaj de patru goluri, scor 11-7, care a crescut la șase în minutul 18 și la șapte în minutul 23. Universitatea a profitat de eliminarea temporară a Elenei Pătuleanu, din tabăra Coronei, și a marcat de două ori la rând, prin Petruș și Pica, reducând diferența la cinci goluri, scor 12-17 în minutul 27. N-a mai făcut-o după eliminarea Marinei Dmitrovic și a avut un final de primă repriză dezastruos, cu patru atacuri ratate de Pica (2), Dindiligan și Vălean. Și repriza secundă s-a derulat după același scenariu, cu HC Corona la conducerea ostilităților. Brașovencele au continuat să profite de stângăciile clujencelor și s-au desprins la zece goluri în minutul 48, scor 28-18. Avantaj care s-a înregistrat și în minutul 54, scor 31-21, cu toate că amfitrioanele n-au înscris decât de trei ori în șapte minute. S-a încheiat 34-27, cu Universitatea marcând ultimul gol, prin Moroianu. Și etapa viitoare, Universitatea evoluează tot în deplasare, la Slatina, cu CSM, echipă aflată pe primul loc salvator. Cu un succes la Slatina, clujencele încă mai pot spera să evite barajul. În primul meci de pe teren propriu din 2019, programat pe 9 februarie, Universitatea întâlnește CSM Bistrița.