Halep, victorioasă la primul meci oficial în pandemie

Simona Halep, numărul 2 în clasamentul WTA, a disputat marți, primul meci oficial în circuitul feminin, după o pauză de cinci luni, cauzată, după cum știm bine, de pandemia de coronavirus. Românca, prezentă la Praga, a jucat în primul tur împotriva slovencei Polona Herczog, locul 46 în ierarhia feminină, în fața căreia reprezentanta noastră s-a impus, dar nu fără emoții. Halep a defilat în primul set, pe care l-a câștigat cu 6-1 după 35 de minute, însă l-a cedat pe cel de-al doilea cu 1-6. În decisiv, Simona s-a impus cu 7-6. Halep a servit pentru meci la 5-4, a condus cu 40-0, dar Herczog a reușit un come-back de senzație și a trimis setul în prelungiri. La 6-5, românca a avut, din nou, mingi de meci, dar le-a irosit, pe fondul pierderii concentrării. Vă reamintim că Halep a declarat forfait pentru turneul de la Palermo, iar competiția de la Praga face parte din programul de pregătire al românei în vederea participării la turneul de Grand-Slam de la New York, US Open, la care a confirmat participarea. La același turneu de la Praga, tot marți, Irina Camelia Begu a dispus de letona Anastasia Sevastova, scor 6-2, 6-2, după o oră și trei minute de la primul serviciu.