Fotbal / Vin tătarii

CFR 1907 Cluj     1-1     AFC Hermannstadt

• Demon și înger, George Țucudean a ratat un penalty, dar tot el i-a salvat pe campioni de la un eșec neprogramat. Pentru feroviari urmează o deplasare infernală, la Craiova.

Campioana nu a profitat de semieșecul înregistrat de principala contracandidată la titlu, FCSB, pe terenul Dunării Călărași, și a obținut același rezultat în meciul cu AFC Hermannstadt, dar pe teren propriu. Partida a contat pentru etapa a 22-a din sezonul regulat al Ligii 1 și a avut o evoluție așteptată, cu CFR la butoane, însă rezultatul a stricat biletele pariorilor, care probabil au mizat pe un „1” solist. Feroviarii n-au putut conta în acest meci pe serviciile argentinianului Juan Culio și s-au lovit de Căbuz, portarul sibienilor, ca de marele zid chinezesc. Oaspeții au deschis scorul în minutul 29, prin Daniel Tătar, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri și a stabilit rezultatul primei reprize, în care gazdele au avut, potrivit statisticii, opt ocazii de gol, cea mai mare fiind irosită de Țucudean, a cărui foarfecă de pe linia careului de 16 metri a fost scoasă de sub bară de bravul Căbuz, acesta din urmă refuzându-i golgeterului la zi în Liga 1 golul campionatului. Echipa antrenată de fostul ceferist Vasile Miriuță a înscris la singurul șut pe poartă expediat în primul mitan. Repriza secundă s-a jucat la o singură poartă, cea dinspre strada „Romulus Vuia”, apărată de principalul „dușman” al amfitrionilor, Căbuz, care a făcut tranșee în fața porții. Ceferiștii au înclinat terenul și au atacat cu toate liniile, lăsându-l de șase doar pe Arlauskis. Fost jucător la Dinamo, Popovici i-a controlat gleznele lui Deac în suprafața de pedeapsă și centralul Marius Avram, aflat foarte aproape de…infracțiune, a dictat penalty, în minutul 50. A cărui execuție și-a asumat-o, în lipsa lui Culio, Țucudean, dar atacantul CFR-ului a șutat telefonat, iar Căbuz a respins în față, însă Deac s-a dovedit și mai neinspirat, șutând cu sete în portarul sibienilor. Aceasta din urmă a scăpat basma curată și la următoarele trei ocazii ale CFR-ului. Omrani a ratat ținta din apropiere, apoi Camora a șutat în bară, pentru ca reluarea lui Deac să fie respinsă de pe linia porții de Dandea. Înghesuiți în propria jumătate ca sardinele în conservă, oaspeții n-au mai atentat la poarta apărată de Arlauskis, care a șomat în repriza secundă. CFR a reușit, totuși, să evite o înfrângere nu atât rușinoasă, cât nedorită, grație aceluiași Țucudean, care s-a revanșat pentru penalty-ul ratat și a înscris din centrul careului, cu un șut plasat, la care Căbuz a rămas paralizat. S-a terminat 1-1, iar echipa lui Miriuță păstrează șanse la accederea în play-off, fiind la trei puncte în spatele Astreu Giurgiu, care la rândul ei a obținut același rezultat în disputa cu Gaz Metan Mediaș.