Fotbal / Unirea Dej – patru victorii în ultimele șase meciuri

• CFR 2 Cluj, cu antrenor nou pe banca tehnică, și Sticla Arieșul Turda au evoluat pe terenurile primelor două clasate și au acumulat doar oboseală și frustrare. Sănătatea e la trei puncte de podium după un sec 3-0 cu una din codașele campionatului, meci în care pe lista marcatorilor și-a trecut numele și un fost jucător la Universitatea Craiova, Rapid București, FC Național, Steaua București, CFR Cluj, Karlsruher și Bari.

Marți s-au disputat meciurile etapei a 22-a, intermediară, în cadrul Ligii a 3-a, iar trei din cele patru echipe clujene au evoluat în deplasare, înregistrând două victorii și două înfrângeri. Arieșul Turda s-a deplasat la Miercurea Ciuc, pentru partida cu ocupanta locului secund, iar aceasta din urmă și-a valorificat avantajul terenului propriu și s-a impus cu 1-0, prin golul marcat de Magyari, în minutul 70. Oaspeții au evoluat în inferioritate numerică din minutul 42. Și CFR 2 Cluj a avut parte de o deplasare dificilă, pe terenul liderei ACS Comuna Recea, care a ajuns la cinci victorii consecutive, după 3-1 cu echipa secundă a campioanei României. Pentru gazde au marcat Ciocan, Romario Rus și Mărieș, în minutele 20, 75 și 80. Golul clujenilor a fost înscris de Adrian Pop, în minutul 55. Partida cu ACS Comuna Recea a prilejuit debutul pe banca tehnică a oaspeților a lui Dan Dobai. CFR 2 a contat în acest meci pe Horj și Petrilă, jucători care cochetează în paralel cu echipa mare. Fostul ceferist Ionuț Rada, în prezent la Sănătatea Cluj, a marcat primul gol al „virușilor verzi” în victoria cu scor de neprezentare obținută în fața antepenultimei clasate, MSE Tg. Mureș. Celelalte goluri au fost marcate de Lupu și Dan Roman. În atacul Sănătății a evoluat și Cosmin Tilincă, fost golgeter al CFR-ului în Cupa UEFA Intertoto. Echipa antrenată de Csaba Kis și Dan Matei e a patra în clasament, apropiindu-se la trei puncte de ultimul loc pe podium, după ce Minaur Baia Mare a capotat la Râșnov. Unirea Dej a bifat a patra victorie în ultimele șase meciuri, ceea ce nu e puțin lucru și a urcat bine de tot pe scara clasamentului, ajungând pe zece. Dejenii s-au impus la Tășnad, cu un gol marcat în prelungiri, de Florin Blaj. Pentru trupa antrenată de Gică Barbu și Fabian Băieșu urmează un meci greu, cu Olimpic Cetate Râșnov.

Clasament la zi

1. ACS Comuna Recea 22      18      1        3        69-19 55      (+ 22)
  2. AFK Miercurea Ciuc 22      16      4        2        56-14 52      (+ 19)
  3. Minaur Baia Mare 22      12      7        3        39-15 43      (+ 10)
  4. Sănătatea Cluj 22      12      4        6        33-19 40      (+ 7)
  5. Olimpic Cetate Râșnov 22      12      4        6        26-20 40      (+ 7)
  6. CFR 2 Cluj 22      10      6        6        43-32 36      (+ 3)
  7. Avântul Reghin 22      9        6        7        31-25 33      (0)
  8. Sticla Arieșul Turda 22      9        5        8        28-27 32      (- 1)
  9. ACS Unu Gloria B-ța 22      8        5        9        27-30 29      (- 4)
  10. Unirea Dej 22 6        8        8        31-31 26      (- 7)
  11. AFC Hărman 22 6        7        9        27-28 25      (- 8)
  12. Unirea Tășnad 22 6        6        10      34-42 24      (- 9)
  13. AFC Odorh. Secuiesc 22 6        4        12      25-36 22      (- 11)