Fotbal / Unirea Dej, la prima victorie pe teren din septembrie 2017!

Unirea Dej a spart gheaţa şi a obţinut primul succes pe teren din 2018. E adevărat că dejenii au mai obţinut o victorie în acest an, dar la „masa verde”, cu Viitorul Ghimbav, echipă retrasă din campionat. Precedenta victorie a Unirii pe teren a fost obţinută în 2017, pe 30 septembrie, în etapa a 6-a, cu CS Iernut, pe teren propriu, scor 4-1. De data aceasta, Unirea a dispus de Avântul Reghin cu 2-1, reuşind un come-back de senzaţie, cu un al doilea marcat în prelungiri, de Patrick Popescu. Avântul a condus cu 1-0, după reuşita lui Andrei Moldovan, din minutul 43. Pentru gazde a restabilit egalitatea Darius Hâmpea, în minutul 85. CFR 2 Cluj a dispus de Industria Galda de Jos, echipă cu pretenţii la podium. Feroviarii antrenaţi de Gică Barbu s-au impus cu 4-1, iar Marius Coman a reuşit dubla. Arbitrul partidei a dictat două penalty-uri, câte unul de fiecare parte. Sănătatea Cluj a măturat terenul de la Baza Sportivă „Clujana” cu CS Iernut, în faţa căreia s-a impus cu 7-1.

• Metalurgistul Cugir a stat.

*- rezultat stabilit din oficiu, în condiţiile în care Viitorul Ghimbav s-a retras din campionat.