Fotbal / UEFA Champions League – Etapă cu ghinion pentru fotbaliștii români

Nici una din echipele la care joacă cei șase români angrenați în grupele Ligii Campionilor nu a reușit să se impună în etapa a treia, toate fiind învinse, din care patru chiar pe teren propriu. Nu e mai puțin adevărat că toate au jucat împotriva unor formații care au triumfat în Champions League.

24 de goluri s-au marcat miercuri, în cea de-a doua seară a etapei a 3-a din grupele Champions League. O seară fructuoasă pentru echipele oaspete, care au înregistrat patru victorii, cu una mai mult decât gazdele. Marile favorite, în speță Barcelona, Liverpool, Chelsea și Inter Milano, au confirmat calculele hârtiei și s-au impus. Patru români ar fi trebuit să evolueze miercuri, dar n-au făcut-o decât doi, Nicolae Stanciu și Ianis Hagi, iar dintre aceștia numai primul a fost titular. Stanciu a înfruntat vedetele Barcelonei în cea mai bună reprezentație a cehilor din acest sezon, dar care s-a soldat cu victoria catalanilor. Barcelona s-a impus cu 2-1 prin golul lui Messi, marcat foarte devreme, în minutul 3, și autogolul lui Olayinka, care a deviat mingea șutată de Luis Suarez, însă observatorul partidei l-a creditat pe fotbalistul gazdelor cu această „reușită”. Slavia a marcat prin Boril, în minutul 50, din pasa lui Masopust. Fundașul cehilor a înscris dintre Pique și Jordi Alba. Dar până la gol, cehii au ratat trei ocazii foarte mari, prin Zeleny, Masopust și Olayinka, ale căror șuturi s-au lovit de intervențiile salutare ale lui Ter Stegen. Stanciu a fost schimbat în minutul 76. Ianis Hagi a început ca rezervă meciul dintre Genk și Liverpool, câștigat de campioana Europei cu 4-1. „Cormoranii” s-au impus fără să forțeze, prin golurile lui Mane, Salah și Oxlade Chamberlain, ultimul reușind dubla. Campioana Belgiei și-a salvat onoarea cu un gol marcat în minutul 88, de Odey. Hagi a intrat pe teren în minutul 87. Vladimir Screciu, al doilea român al belgienilor, este în continuare indisponibil. Ciprian Tătărușanu a fost rezervă neutilizată la Lyon, învinsă de Benfica Lisabona, după o gafă a portarului Lopes. Nici Răzvan Marin nu a evoluat deloc pentru Ajax, învinsă pe teren propriu de Chelsea, care s-a impus prin golul rezervei Batshuayi.