Fotbal / UEFA Champions League – Cinci din cei șase români au intrat marți în acțiune

Dintre aceștia, doar unul a fost integralist, unul intrat pe parcurs, alți doi au rămas rezerve neutilizate, iar unul nu a figurat în lot, fiind accidentat.

Marți a debutat faza grupelor celei mai importante competiții inter-cluburi de pe Bătrânul Continent, iar în prima seară au fost văzute în acțiune nu mai puțin de șapte echipe care au câștigat cel puțin o dată întrecerea și mă refer la Internazionale Milano, Ajax Amsterdam, Benfica Lisabona, Chelsea Londra, Borussia Dortmund, FC Barcelona și FC Liverpool, aceasta din urmă fiind deținătoarea la zi a trofeului. ”Cormoranii” și-au început aventura de apărare a trofeului în deplasare, la Napoli, echipă pe care au înfruntat-o și în sezonul trecut și tot în faza grupelor. „San Paolo” rămâne un teren greu pentru echipa antrenată de germanul Jurgen Klopp, care și anul trecut a plecat învinsă din Italia. Napoli s-a impus de data aceasta cu 2-0, prin două goluri marcate târziu, în minutele 82 și 90+2, de belgianul Mertens și spaniolul Llorente. Nici Chelsea Londra n-a început bine faza grupelor, fiind învinsă, chiar pe „Stamford Bridge”, de Valencia, scor 0-1. Singurul gol al partidei a fost marcat de Rodrigo, în minutul 74. Londonezii lui Frank Lampard ar fi putut smulge cel puțin un punct, dar Barkeley a ratat un penalty în minutul 87. România este reprezentată în grupele Ligii Campionilor, ediția 2019/2020 de șase jucători: Răzvan Marin (Ajax Amsterdam), Vladimir Screciu, Ianis Hagi (ambii KRC Genk), Florin Andone (Galatasaray Istanbul), Nicolae Stanciu (Slavia Praga) și Ciprian Tătărușanu (Olympique Lyon). Dintre aceștia, Nicolae Stanciu a fost integralist la Slavia Praga, care a obținut un prețios 1-1 pe „Giuseppe Meazza”, în disputa cu Internazionale Milano. Totuși, cehii au scăpat printre degete o victorie mare, primind gol în prelungiri. Fosta adversară a CFR-ului din play-off-ul competiției, a condus cu 1-0, ca urmare a golului înscris în minutul 63, de Olayinka. Ciprian Tătărușanu a fost rezervă neutilizată la Olympique Lyon, care a remizat, scor 1-1, cu Zenit Sankt Petersburg, pe „Stade Gerland”. Rușii s-au aflat în avantaj din minutul 41, după golul lui Azmouri, dar formația antrenată de brazilianul Sylvinho a restabilit egalitatea la cinci minute după pauză, prin olandezul Memphis Depay, din penalty. Vice-campioana Franței are toate motivele să se declare nemulțumită de acest rezultat, în condițiile în care a dominat copios confruntarea. Pe Tătărușanu sunt șanse să-l vedem evoluând în Liga Campionilor doar dacă titularul buturilor, portughezul Anthony Lopes, se accidentează. Sylvinho a declarat că românul este a doua opțiune și că-l va titulariza doar în partidele din Cupa și Supercupa Franței, lusitanul Lopes având întâietate în meciurile de campionat și Liga Campionilor. Și Răzvan Marin a fost doar rezervă neutilizată la Ajax Amsterdam, în meciul cu OSC Lille Metropole, câștigat de batavi cu scor de forfait. Semifinalistă a ediției trecute în Liga Campionilor, Ajax este văzută ca având a treia șansă în grupa H, după Chelsea și Valencia. În fine, din cei doi români care activează la campioana Belgiei, KRC Genk, Ianis Hagi și Vladimir Screciu, numai primul s-a aflat în lot pentru confruntarea cu Red Bull Salzburg. Screciu, accidentat, nu a făcut deplasarea în Austria, iar Ianis Hagi și-a făcut debutul în grupele Champions League intrând pe teren în minutul 72, la scorul de 6-2 pentru gazde. Oaspeții au avut parte de o primă repriză de coșmar, cu cinci goluri încasate între minutele 2 și 45. Eroul amfitrionilor a fost norvegianul Erling Braut Haland, autorul unui hat-trick.

Românul Ovidiu Hațegan, o prezență deja obișnuită la meciurile din Liga Campionilor, s-a aflat la centru la partida dintre Borussia Dortmund și FC Barcelona, disputată pe stadionul „Westfallen” și încheiată fără gol. A fost singurul meci al serii de marți în care nu s-a marcat, deși nemții ar fi putut s-o facă cel puțin o dată, în minutul 57, când Reus a ratat un penalty. Vedeta catalanilor, argentinianul Lionel Messi a început ca rezervă și a intrat pe teren în minutul 59.