Fotbal / „U” Cluj – orbită de Farul în prima repriză

• Gavra și Goga au semnat victoria Universității Cluj, care a jucat modest în prima repriză a meciului cu Farul Constanța, dar ceva mai bine în partea secundă. Pentru clujeni urmează o deplasare pe terenul „lanternei roșii”.

Câțiva nostalgici prezenți, sâmbătă, pe „Cluj Arena”, și-au adus aminte că Universitatea Cluj și Farul Constanța și-au măsurat în trecut forțele pe prima scenă fotbalistică a țării. Într-adevăr este greu să asociezi numele celor două echipe cu altă ligă. Astăzi, Universitatea luptă să revină la cel mai înalt nivel în fotbalul autohton, în vreme ce constănțeni se zbat să evite retrogradarea în Liga a 3-a. Meciul de la sfârșitul săptămânii trecute a început de la 1-0 pentru gazde, care au modificat tabela în minutul 3, grație lui Gavra, jucător aflat într-o formă foarte bună. Acesta a marcat de două ori și în precedentul meci, cel cu Daco-Getica București, câștigat de „alb-negri” cu scor de tenis (6-2). După startul lansat al „studenților” existau premise să asistăm la un nou galop de sănătate, mai ales că față în față s-au aflat cel mai bun atac, respectiv una din cele mai slabe defensive. La acest din urmă capitol, Farul e a șaptea, cu 50 de goluri încasate. Cel mai prost stă chiar „lanterna roșie”, Dacia Unirea Brăila. Treziți de golul blitz marcat de Gavra, constănțenii au lăsat să se înțeleagă că nu se împacă cu înfrângerea și au semănat panică în careul lui Dinu, care a aevut trei intervenții foarte bune pe parcursul primei reprize. Vizibil incomodată de tupeul oaspeților, Universitatea n-a reușit să amenințe poarta adversă decât la fazele fixe, spre nemulțumirea fanilor, care au început să vocifereze, criticând tactica mult prea defensivă a lui Lobonț, luat, din nou, în colimator. „Pisica” a avut grijă să-și bicuiască verbal elevii la pauză, iar „U” a arătat diferit în partea a doua, pe placul spectatorilor. Aceștia din urmă au revenit la gânduri mai bune după golul lui Goga, din minutul 59. Farul a irosit șansa de a relansa meciul în minutul 75, dar Fotescu, intrat pe teren după pauză, a izbit transversala. Echipa lui Grigoraș a înscris în prelungiri, prin Rosado. „U” a stat 24 de ore pe loc de promovare, dar a așteptat zadarnic un pas greșit al Chindiei Târgoviște, care a dispus de penultima clasată ACS Poli Timișoara cu 1-0, prin golul lui Cerchez, din minutul 18. Sportul Snagov a pierdut un tempo după egalul alb cu CS Balotești. În următorul meci, Universitatea înfruntă, în deplasare, ultima clasată, Dacia Unirea Brăila. Chindia are meci greu, la Arad, cu UTA.