Fotbal / „U” Cluj – la prima înfrângere după 20 de meciuri

Universitatea Cluj a suferit primul eșec în mandatul lui Bogdan Lobonț, respectiv prima înfrângere după o serie de 20 de partide. Echipa care le-a stricat seria clujenilor este Petrolul Ploiești, care s-a impus în penultimul meci ale etapei a 27-a din Liga a 2-a, scor 1-0, prin euro-golul marcat de Robert Moldoveanu, în minutul 29, jucător pe care ploieștenii l-au împrumutat de la Dinamo București. Este primul gol marcat de atacantul în vârstă de 20 de ani pentru „lupii galbeni”. Dar ce gol! Moldoveanu a înscris din foarfecă, după o centrare a lui Șaim. Printre spectatorii de lux s-a aflat și selecționerul primei reprezentative, Cosmin Contra, care a aplaudat în picioare execuția lui Moldoveanu. Universitatea a oferit o replică palidă pentru o echipă cu pretenții la promovare, iar cei care mai puteau marca au fost tot gazdele, prin Chindriș, Arnăutu, Pușcaș și același Moldoveanu, care a fost aproape de o dublă. Lobonț a încercat să schimbe ceva în prestația modestă a echipei sale, dar intrații Axente, Florescu și Hațiegan n-au putut schimba soarta unui meci dominat de ploieșteni atât pe teren, cât și în tribunele stadionului „Ilie Oană”, unde au luat loc aproape 10.000 de spectatori, asistență la care râvnesc mai mult de jumătate din formațiile ce activează în primul eșalon. Pentru a doua etapă la rând, Universitatea a încheiat meciul în efectiv incomplet. După Goga, eliminat etapa trecută, clujenii l-au pierdut de data aceasta pe Berci, trimis la cabine în minutul 89, pentru cumul de cartonașe galbene. Fundașul venit liber de contract de la Perugia va rata meciul cu CS Mioveni. „U” a evoluat în formula; Dur Bozoancă – Cordoș, Abrudan, Berci – Al. Coman, Giurgiu, Sepsi, Taub – Pârvulescu, Gavra, Janos. Universitatea a coborât pe locul trei în clasament, având 57 de puncte.