Fotbal / „U” Cluj a marcat 11 goluri în ultimele două amicale

Universitatea Cluj a încheiat seria meciurilor amicale, întâlnind, în aceeași zi, pe terenul din Parcul Sportiv Universitar „Iuliu Hațieganu”, Victoria Cluj și Metalurgistul Cugir. Prilej pentru antrenorul Adrian Falub de a rula tot lotul de jucători. „Studenții” au marcat 11 goluri în cele două partide, opt cu Victoria Cluj și trei cu Metalurgistul. În primul joc, „U” a întâlnit Metalurgistul, în fața căreia s-a impus cu 3-2, după 1-1 la pauză. Cristi Gavra a deschis scorul în minutul 17, după ce Goga a avut o bară chiar în debutul întâlnirii. Cugirenii au egalat prin Dohotariu, care a și stabilit rezultatul primei reprize. Putea fi 2-1 pentru gazde înainte de pauză, dar Dican a luat și el la țintă bara porții adverse. Universitatea a trecut, din nou, în avantaj, la cinci minute de la reluare, grație lui Barbu, care a înscris din penalty. Gazdele și-au mărit avantajul după alte nouă minute, prin fostul ceferist Sebastian Mailat. Același jucător a „recidivat” imediat, dar golul a fost anulat pentru o poziție de ofsaid. Dicu a redus din diferență în minutul 83, dar s-a terminat 3-2. Pentur „U” au evoluat Gorcea – Inacio, Telcean, Mureșan, Neciu, Barbu, Dican, Ștefănescu, Goga, Mailat și Gavra. În cel de-al doilea meci, cu Victoria, echipă ce activează în Liga a 4-a, Falub a trimis în teren următorii jucătorii: Dur Bozoancă – Ilieș, Crăciun, Florescu, Taub – Văsălie, Penescu – Pop, Mihalcea, Pârvulescu – Coman. Scorul primei reprize a fost 4-0. Partida cu Victoria a prilejuit debutul la „U” a jucătorilor Răzvan Horj și Tudor Nicholas. Pe lista marcatorilor și-au trecut Coman, Mihalcea, Crăciun, Pârvulescu, care au stabilit încă din minutul 15 scorul primei reprize, cu mențiunea că Mihalea a înscris de la punctul cu var, iar Coman a mai punctat de două ori după pauză. În repriza secundă au mai înscris Văsălie și Florescu. „Șepcile Roșii” au la dispoziție patru zile pentru a pregăti primul meci oficial din acest sezon, cel cu FC Argeș Pitești, care va avea loc vineri, 21 februarie, de la ora 20, pe „Cluj Arena”. În ceea ce privește achizițiile Universității, în această iarnă au ajuns la Cluj și s-au înrolat „studenți” Andrei Mureșan, Sebastian Mailat, Bogdan Barbu, Cătălin Ștefănescu, Dragoș Penescu, Robert Neciu, Răzvan Horj, Tudor Nicholas și Rereș Pop. Din aceștia, trei au evoluat la rivala CFR Cluj și este vorba de Andrei Mureșan, Sebastian Mailat și Răzvan Horj. De la revenirea din cantonamentul cipriot, Universitatea a mai învins Unirea Dej cu 3-0 (hat-trick Gavra).