Fotbal / „U” Cluj a măcelărit Dacia Unirea Brăila

• „Studenții” au depășit performanța celor de la Academica Clinceni, care în etapa a 4-a au învins Dacia Unirea Brăila cu 7-0 și au egalat cea mai mare diferență de scor înregistrată în acest sezon în Liga a 2-a, consemnată mai întâi în partida Aerostar Bacău – Metaloglobus București, scor 9-1.

Meciul dintre Dacia Unirea Brăila și Universitatea Cluj, două echipe având obiective diferite, s-a transformat într-un galop de sănătate pentru formația oaspete, antrenată de Bogdan Lobonț, care a marcat la foc automat și s-a impus cu un neverosimil 8-0, aceasta fiind cea mai mare diferență de scor înregistrată în acest sezon în Liga a 2-a. Universitatea a arătat de ce are cel mai productiv atac din campionat. Cele opt goluri au fost marcate de patru jucători, eroul „studenților” fiind…eminentul „tunar” Dorin Goga, cu nu mai puțin de patru reușite. Acesta a punctat în minutele 13, 39, 40 și 70. Golgeterul Ligii a 2-a, Gavra, a reușit o dublă, iar pe lista marcatorilor și-au mai trecut numele Cordoș și Norbert Janos. Primul a deschis scorul după numai 5 minute de la start. Universitatea are 72 de goluri marcate, rezultând o medie de aproape trei goluri pe meci. După acest succes, Universitatea a revenit pe poziția a treia și s-a apropiat la un singur punct de Chindia Târgoviște, care a remizat cu UTA Arad, scor 2-2. Lidera clasamentului rămâne Academica Clinceni, cu 73 de puncte. În spatele clujenilor se află Sportul Snagov, cu 63 de puncte. Etapa viitoare, pe 26 aprilie, Universitatea întâlnește, pe „Cluj Arena”, Ripensia Timișoara, formație aflată pe locul 9, care tocmai a înregistrat a doua înfrângere pe teren propriu, 0-1 cu ASU Politehnica Timișoara. Clujenii sunt favoriți în această partidă și așteaptă un semn din partea liderului, care joacă la Târgoviște, cu cei de la Chindia.