Fotbal / Tottenham – Ajax și Barcelona – Liverpool sunt semifinalele Ligii Campionilor

• Ajax Amsterdam, FC Barcelona, FC Liverpool și Tottenham Hotspur au rămas în cursa pentru câștigarea celui mai prețios trofeu inter-cluburi. Dintre cele patru, numai Tottenham nu s-a impus în Liga Campionilor.

Favorite pe hârtie la calificarea în „careul de ași” al Ligii Campionilor, ediția 2018/2019, Juventus Torino și Manchester City, pe care le așteptam să se înfrunte într-o dublă directă pentru un loc în marea finală, au fost eliminate. Și uite așa avem parte de o semifinală cel puțin inedită, între două echipe ale căror fani nici măcar nu îndrăzneau să viseze la un astfel de parcurs. Este vorba de Ajax Amsterdam și Tottenham Hotspur. Despre prima știm că i-a rupt tocurile „Bătrânei Doamne”, în vreme ce londonezii ne-au arătat că nu banii evoluează în locul jucătorilor. Concret, Tottenham i-a eliminat pe milionarii lui Manchester City, pe care mulți nu-i vedeau făcând popas până în finală. Mărturisesc că și eu m-am aflat în tabăra aceasta. E suficient să ne aducem aminte că în „optimi”, campioana Angliei a măturat cu Schalke 04, care după returul de pe „Ettihad Stadium” a devenit Schalke 07. Nu e mai puțin adevărat că nici Tottenham n-a arătat rău contra Borussiei Dortmund, pe care a caftit-o în ambele manșe.

Început nebun de meci

Returul de pe „Ettihad Stadium” a început perfect pentru orice spectator și telespectator, cu cinci goluri marcate în primele 20 de minute! Puse pe fapte mari, cele două echipe au înscris la foc automat, mitraliind tabela de marcaj. Tonul l-au dat gazdele, în minutul 4, prin Sterling, care l-a executat pe Hugo Lloris cu un șut în diagonală. Tottenham a răspuns imediat și a marcat de două ori în trei minute, prin sud-coreeanul Son Heung Min. Avantajul oaspeților a durat fix un minut, Bernardo Silva restabilind egalitatea. A urmat o scurtă perioadă de acalmie, după care Sterling și-a readus echipa în avantaj, stabilind scorul primei reprize. Co-autor la trei din cele patru goluri ale „cetățenilor”, belgianul Kevin de Bruyne i-a pasat decisiv argentinianului Kun Aguero pentru 4-2, în minutul 59, scor la care Manchester era în semifinale. Intrat pe teren spre finalul primului mitan, în locul lui Sissoko, spaniolul Fernando Llorente, i-a stricat planurile compatriotului Pep Guardiola, și a marcat în minutul 73.

Ce ar fi fost dacă Aguero nu rata penalty-ul?

Fără îndoială, în mintea fanilor lui Manchester City se află și acum întrebarea „Ce ar fi fost dacă Aguero nu rata penalty-ul din startul meciului tur?”. Vă reamintesc că starul argentinian a irosit o lovitură de la 11 metri în minutul 13 al confruntării de pe noul „White Harte Lane”, șutul său telefonat fiind respins de Hugo Lloris. Cu un eventual gol în deplasare, Manchester s-ar fi calificat în semifinale. Coincidența face că City a părăsit pentru al doilea sezon la rând Champions League în faza „sferturilor” de finală, iar ironia sorții face că a fost eliminată tot de o grupare din „Premier League”. Anul trecut a făcut-o Liverpool, după o dublă victorie, iar „comoranii” s-au dus până în finală.

O nouă calificare în „careul de ași” după 57 de ani

Înființat în 1882, clubul Tottenham a mai jucat în penultimul act al Cupei Campionilor Europeni în ediția 1961/1962, dar a fost eliminată de Benfica Lisabona. Londonezii dețin în palmares trei trofee europene: Cupa Cupelor (câștigată în 1963) și Cupa UEFA (în 1972 și 1984). Ultimul trofeu câștigat de Tottenham Hotspur este Cupa Ligii Angliei, în sezonul 2008.

Liverpool a făcut, din nou, coreție cu Porto

În sezonul trecut, Liverpool și Porto s-au aflat față în față în „optimile” Ligii Campionilor, iar „cormoranii” s-au calificat după 5-0 la general. Istoria s-a repetat în acest sezon, iar lusitanii au trăit o nouă umilință, încasând cu 1-6 la general, semn că fotbalul din Portugalia, țara campioană europeană la nivel de naționale, este, totuși, mult sub cel practicat în „Premier League”. Liverpool s-a calificat pentru al doilea an consecutiv în „careul de ași” și va juca cu Barcelona, care, eliminând-o pe Manchester United, a dat delete unei semifinale 100% engleze.