Fotbal / Sănătatea Cluj s-a calificat în turul trei al Cupei României

O specialistă a calificărilor în „16”-imile Cupei României, fază din care intră în competiţie şi formaţiile din primul eşalon, Sănătatea Cluj a confirmat calculele hârtiei în disputa cu Sticla Arieşul Turda, contând pentru turul al doilea. Disputată la Turda, pe teren echipei mai slab cotată, partida a fost dominată de „viruşii verzi”, care s-au impus cu 3-1. Arieşul, antrenată de fostul jucător al Universităţii Cluj, Constantin Olariu, a început promiţător, trecându-şi în cont prima ocazie importantă, prin Adrian David, al cărui şut din interiorul careului l-a găsit la post pe Filip Lăzăreanu, care a respins ca un veritabil portar de handbal. Răspunsul oaspeţilor a venit imediat, iar Ceaca l-a întins pe Pop, cu un şut înşelător. Problema învingătoarei a fost rezolvată în prima repriză, în care oaspeţii au marcat de două ori, în minutele 23 şi 26, prin Ceaca. La primul gol, atacantul Sănătăţii a finalizat o centrare trimisă în careu de Dan Matei, iar la al doilea gol, acelaşi Ceaca a scăpat de marcajul aproximativ al lui Ionescu şi a şutat cu sete la colţul scurt, stabilind scorul primului mitan. Puţin a lipsit ca Ceaca să-şi treacă în cont hat-trick-ul, în urma unui contraatac, dar jucătorul oaspeţilor a preferat un şut în forţă pe direcţia lui Pop, care a evitat scorul de forfait. Destul de timidă în prima repriză, Arieşul a avut şansa de a relansa meciul în minutul 40, la o lovitură liberă executată de Florin Dan, însă Lăzăreanu s-a aflat la post şi a respins. Sănătatea a mai înscris o dată pe final, prin Dan Roman, abia intrat pe teren, care şi-a pus în valoare alonja.  onoarea amfitrionilor fiind salvată de Dup. Constantin Olariu, antrenorul principal al turdenilor, a declarat la finalul meciului că diferenţa de pe tabelă s-a făcut în mare parte la nivelul experienţei: „Ei au jucători puternici, experimentaţi, iar noi am folosiţi şi mulţi debutanţi”. E posibil ca Arieşul să se întărească înainte de startul Ligii a 3-a cu doi foşti jucători au Universităţii Cluj, Lemnaru şi Onicaş. Arieşul a evoluat contra Sănătăţii Cluj în formula: Pop – Chiş, Cocoară, Ionescu, Marcu, Paleoca, Savu, Salcău, Florin Dan, Dup şi Ad. David. Au mai jucat: Indreica, Tothăzan şi Mărie.

Vineri va fi stabilit programul Ligii a 3-a

Vineri va fi stabilit ţintarul Ligii a 3-a. Evenimentul va avea loc la Casa Fotbalului, în Sala „Nicolae Dobrin”, începând cu ora 13,30. În noua ediţie a Ligii a 3-a sunt înscrise 80 de echipe, care vor fi împărţite în cinci serii. Fiecare serie va avea în componenţă un număr de 16 formaţii. Judeţul Cluj va avea patru echipe: Sticl Arieşul Turda (promovată din Liga a 4-a), Sănătatea Cluj, CFR 2 Cluj şi Unirea Dej. Noul sezon va începe pe 25 august, calendarul competiţional fiind cotat în cadrul şedinţei Comitetului Executiv al Federaţiei Române de Fotbal încă de la începutul lunii iunie. În Liga a 2-a vor promova numai câştigătoarele celor cinci serii, iar în Liga a 4-a ar trebuit să retrogradeze 21 de echipe. Concret, echipele clasate pe locurile 13-16 în fiecare serie şi formaţia de pe locul 12 cu cel mai slab punctaj în toate cele cinci serii. Potrivit regulamentului, în noul sezon, fiecare echipă este obligată să folosească pe toată durata unui meci cel puţin un jucător Under 21 şi doi Under 20. Această noutate este prevăzută în articolul 45 din Regulamentul de Organizare a Activităţii Fotbalistice (ROAF).