Fotbal / România a „furat” startul în preliminarii

• În tentativa de a se califica la turneul final al Campionatului European din 2020, „tricolorii” au făcut un prim pas greșit, pierzând meciul de debut, 1-2 cu Suedia, ceea ce înseamnă prima înfrângere a României în mandatul lui Cosmin Contra într-o partidă oficială. Urmează disputa cu Insulele Feroe, care va avea loc marți, la Cluj, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”.

România a început cu o înfrângere campania de calificare la Campionatul European de anul viitor, al cărui turneu final se va disputa în mai multe orașe de pe Bătrânul Continent, printre care și București. „Tricolorii” și-au propus să obțină puțin din meciul cu Suedia și nu s-au ales cu nimic, fiind învinși cu 1-2, după două goluri primite în urma unor greșeli în defensivă. Pentru scandinavi au marcat Quaison și Claesson, în minutele 33 și 40. Speranțele României au renăscut după golul lui Claudiu Keșeru, din minutul 58, „bulgarul” de la Ludogoreț Razgrad intrând pe teren în startul părții secunde, în locul „americanului” Mitriță. România nu a avut tupeu să forțeze golul egalizator, iar marile ocazii ale reprize secunde au fost irosite de suedezi, care au trecut de mai multe ori pe lângă desprinderea decisivă. Cu toate astea, România a avut șansa de a egala chiar la ultima fază a meciului, prin Săpunaru, al cărui șut din apropiere l-a lovit în piept pe goal-kepper-ul amfitrionilor, Olsen. În duelul celor mai slabe echipe din grupa F, Malta a învins Insulele Feroe cu 2-1, după un meci cu două penalty-uri și o eliminare. Maltezii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 62, după eliminarea lui Agius, iar feroezii au ratat un penalty în minutul 63.

Ceferistul Manea a fost integralist

Selecționerul Cosmin Contra a ales să joace la Stockholm încă din primul minut cu ceferistul Cristian Manea, pe care l-a preferat în detrimentul lui Romario Benzar, care era, măcar pe hârtie, favorit să evolueze pe flancul drept. Manea a fost integralist. Aflat în lot, Ciprian Deac a fost rezervă neutilizată. „Tricolorii” au avut în echipa de start doar doi jucători care activează în Liga 1. România a evoluat în formula: Tătărușanu – Manea, Săpunaru, Grigore, Bancu – Marin, Băluță – Mitriță, Stanciu, Chipciu – Pușcaș. Au mai evoluat: Ianis Hagi, Ivan și Keșeru.