Fotbal / Real Madrid rămâne supercampioana Europei

• Manchester United a fost nepermis de timidă în faţa deţinătoarei Ligii Campionilor, care şi-a permis să nu-l titularizeze pe Cristiano Ronaldo, ţinut pe banca de rezerve de Zinedine Zidane până în minutul 83.

Meciul giganţilor, dintre Real Madrid şi Manchester United, având ca miză Supercupa Europei, trofeu pe care şi-l dispută echipele care au câştigat Liga Campionilor, respectiv Europa League în sezonul precedent, a făcut ca tribunele stadionului „Filip al II-lea”, din Skopje (Macedonia) să devină neîncăpătoare pentru cei care au vrut să vadă pe viu două din cele mai mari echipe din istoria fotbalului. Cei mai dezamăgiţi au fost fanii portughezului Cristiano Ronaldo, care au aşteptat 83 de minute ca să-l vadă jucând pe starul lui Real Madrid. Ronaldo a început meciul ca rezervă şi a intrat pe teren abia pe final, în locul francezului Benzema. Ţinând cont că partida a fost prelungită cu aproape 8 minute, portughezul tot a jucat un sfert de oră. Real Madrid s-a impus, dar mult mai clar decât o arată scorul final, 2-1. Grăitoare în acest sens este statistica partidei, net favorabilă spaniolilor, depăşiţi doar la capitolul…faulturi! Echipa lui Jose Mourinho nu a ştiut să se apere, aşa cum magistral a făcut-o în finala Europa League, cu Ajax Amsterdam, şi nici n-a avut tupeul să atace poarta lui Keylor Navas, deşi a jucat cu trei atacanţi: Mikhtarian, Lukaku şi Lingard. Englezii n-au avut control la mijlocul terenului, iar Mourinho s-a încăpăţânat să-l ţină pe banca de rezerve pe Juan Mata, care ar fi impuslionat jocul echipei sale. Golurile madrilenilor au fost marcate de Casemiro şi Isco, în minutele 24 şi 52. La al doilea gol, Bale şi Isco au făcut şah mat defensiva lui Manchester, cu un „un-doi” de manual, pe care l-a apreciat inclusiv Mourinho. United a redus din diferenţă la timp, în minutul 62, prin Lukaku, jucător transferat în această vară, de la Everton. Real Madrid a câştigat Supercupa Europei pentru a patra oară, respectiv pentru a doua oară consecutiv şi pentru a treia oară în ultimii patru ani. Manchester United rămâne cu trofeul câştigat în 1991. Este pentru a 24-a oară când Supercupa Europei este câştigată de echipa care s-a impus în Liga Campionilor. Anul viitor, Supercupa Europei va avea loc la Tallin (Estonia). Pentru Real Madrid urmează un alt meci cu miză, Supercupa Spaniei, împotriva rivalei FC Barcelona. Prima manşă va avea loc duminică, 13 august, pe „Camp Nou”. Returul este programat trei zile mai târziu, pe „Santiago Bernabeu”.