Fotbal / Presiune pe CFR Cluj

• Campioana a pierdut două puncte din avansul pe cinci pe care l-a avut în fața principalei contracandidate la titlu, FCSB, după ce „roș-albaștri” au învins Sepsi Sf. Gheorghe, în ultimul meci al etapei a 4-a din play-off. Etapa viitoare programează finala CFR Cluj – FCSB.

FCSB a profitat de egalul consemnat în partida dintre CSU Craiova și CFR 1907 Cluj, iar luni seară a învins Sepsi Sf. Gheorghe, în ultimul meci al etapei a 4-a din cadrul play-off-ului Ligii 1 de fotbal. „Roș-albaștri” s-au impus cu 2-0, prin golurile marcate de Gnohere și Coman, în minutele 51 și 59, cu mențiunea că francezul a făcut-o din penalty. Partida a fost dominată copios da capo al fine de amfitrioni, care s-ar fi putut impune la o diferență și mai mare având în vedere numărul ocaziilor pe care le-au avut și le-au irosit. Potriviti statisticii, FCSB a bombardat poarta adversă, apărată de fostul portar al Universității Cluj, Niczuly, cu nu mai puțin de nouă șuturi. Niczuly a avut șapte intervenții și lui trebuie să-i mulțumească coechipierii că i-a privat de o adevărată umilință. Francezul Harlem Gnohere, reintrat în grațiile patronului, a marcat a treia etapă la rând, ia echipa sa s-a impus în aceste partide.

CFR l-a avut în curte, dar l-a pasat

În aceeași etapă, Viitorul Constanța a dat de pământ cu Astra Giurgiu, în fața căreia s-a impus cu 4-1, deși a avut în teren o echipă cu multe noutăți, din care a lipsit Ianis Hagi. Acesta din urmă nici măcar nu a făcut deplasarea la Giurgiu. Viitorul a deschis scorul în minutul 21, prin George Ganea, nimeni altul decât fiul fostului internațional român Ionel Ganea. Tânărul Ganea s-a aflat și în curtea CFR-ului, dar fotbalistul a fost rodat la echipa secundă, care activează în Liga a 3-a. El a ajuns la Viitorul liber de contract. Ganea și-a trecut în cont dubla, acesta stabilind scorul final în minutul 70. Pe lista marcatorilor și-au mai trecut numele Casap și brazilianul Eric de Oliveira. Onoarea Astrei a fost salvată de Alibec. Misiunea oaspeților a fost simplificată după eliminarea lui Romario din tabăra gazdelor, trimis la dușuri în minutul 38, pentru cumul de cartonașe galbene. Astra este a cincea în clasamentul din play-off, însă nu a acumulat nici un punct, având patru înfrângeri.