Fotbal / Petrilă (CFR Cluj), integralist în România – Bulgaria

În tentativa de a ajunge la turneul final al Campionatului European rezervat echipelor Under 19, România a remizat, scor 1-1, în compania Bulgariei, la Sliven. Echipa noastră a condus cu 1-0, după golul marcat de Mihăilă (jucător legitimat la CSU Craiova), în minutul 16, din penalty, dar a fost egalată în minutul 8 al prelungirilor, deși gazdele au rămas în inferioritate din minutul 89, după eliminarea lui Stefanov. În echipa României, Claudiu Petrilă, de la CFR Cluj, a fost integralist, în vreme ce coechipierul acestuia, Rareș Ispas, a fost rezervă neutilizată. În celălalt meci al turneului de calificare, găzduit de Bulgaria, Grecia a sruclasat Gribraltar, de care a dispus cu 4-0. În următorul meci, programat duminică, 17 noiembrie, de la ora 14.30, România înfruntă, la Stara Zagora, Grecia, iar pe 20 noiembrie, de la aceeași oră și în aceeași locație, naționala pregătită de Daniel Oprescu, joacă în compania Gibraltarului. Mai departe, la turneul de elită, ultimul înaintea europeanului propriu-zis, se califică ocupantele primelor două locuri. Turneul final al întrecerii continentale va avea loc anul viitor în Armenia.