Fotbal / Nu s-au făcut de…Qaka!

• Evoluând în inferioritate numerică din minutul 73, după eliminarea albanezului Kamer Qaka, CSMS Poli Iaşi a furnizat surpriza play-off-ului şi le-a dat o nesperată mână de ajutor celor de la CFR Cluj în lupta pentru titlu, feroviarii aflându-se în postura de a nu depinde de alţii în ultimele două etape rămase de disputat.

CFR Cluj şi FCSB continuă umăr la umăr lupta pentru titlu în Liga 1. După remiza înregistrată pe „Naţional Arena”, în derby-ul dintre cele două, această luptă a părut încheiată în favoarea „roş-albaştrilor”, dar CSMS Poli Iaşi a scurtcircuitat planurile bucureştenilor, iar feroviarii au (re)devenit favoriţi să termine sezonul pe primul loc. Contrar speculaţiilor care s-au făcut în jurul meciului de la Iaşi, pe care mulţi îl vedeau câştigat fără probleme de oaspeţi, moldovenii şi-au apărat corect şansele, drept pentru care merită felicitaţi, făcând abstracţie de eventualele stimulente financiare venite dintr-o parte sau alta. Cu atât mai mult că au reuşit să se impună evoluând în inferioritate numerică din minutul 74, după eliminarea albanezului Qaka. „Cenuşăreasa” play-off-ului, CSMS Poli Iaşi a încasat şase goluri în dubla cu Astra Giurgiu, dar încurcat echipele care se bat pentru titlu. Eşecul de la Iaşi, echivalent într-o proporţie foarte mare cu pierderea titlului, nu a fost digerat de finanţatorul bucureştenilor, Gigi Becali, care a tunat şi fulgerat. Dacă până ieri, Becali s-a lăudat în târg că are cel mai bun lot de jucători şi cel mai şmecher antrenor, la finalul confruntării din Copou şi-a desfiinţat echipa. Nu l-a menajat nici pe Budescu, despre care a spus că-l vinde la CFR în schimbul a un milion de euro, cunoscând interesul clujenilor pentru atacantul în vârstă de 29 de ani, pe care Dică l-a schimbat în minutul 46 al meciului de la Iaşi.

Văzând rezultatul de la Iaşi, e greu de spus cine are un program mai accesibil în ultimele două etape rămase de disputat, CFR Cluj sau FCSB? Astra Giurgiu este adversarul comun, iar coincidenţa face că CFR şi Viitorul Constanţa se înfruntă, ca şi în stagiunea precedentă, în ultima etapă, de data aceasta pe terenul clujenilor.

Vineri, 11 mai

• Viitorul Constanţa – Poli Iaşi (ora 17.00)

Duminică, 13 mai

• Astra Giurgiu – CFR Cluj (ora 21.30)

Luni, 14 mai

• CSU Craiova – FCSB (ora 20.45)

Sepsi Sf. Gheorghe, la primul eşec în play-out

Echipa antrenată de Eugen Neagoe a suferit prima înfrângere în play-out, după patru remize şi trei victorii, cea mai răsunătoare fiind obţinută etapa trecută, contra celor de la Dinamo. Sepsi a fost învinsă, pe teren propriu, de Concordia Chiajna, iar lupta pentru evitarea retrogradării s-a ascuţit. Exceptând Dinamo şi FC Botoşani, celelalte echipe din play-out nu pot sta liniştite. Dinamo domină a doua jumătate a clasamentului, având 38 de puncte. În ultimul joc, echipa antrenată de Florin Bratu a dispus, în deplasare, de Gaz Metan Mediaş, după ce a fost condusă cu 0-1 şi 1-2. Cu doi oameni mai puţin, Poli Timişoara a fost învinsă de FC Voluntari, oaspeţii ratând şi un penalty.