Fotbal / Nimic la Nimic / CFR 1907 Cluj – CSU Craiova 0-0

• Feroviarii au bifat al patrulea rezultat de egalitate în acest sezon şi nu au mai bătut pe nimeni de trei meciuri. CFR acumulează 4 puncte, iar etapa viitoare joacă tot pe teren propriu, dar cu FC Voluntari.

logo-cfrCFR Cluj şi CSU Craiova s-au reîntâlnit sâmbătă la o lună de la confruntarea lor din „optimile” de finală ale Cupei Ligii României. Confruntare decisă în urma loviturilor de la 11 metri. De data aceasta, miza s-a mutat în campionat, iar rezultatul a fost acelaşi ca şi atunci, 0-0. Evoluând pe teren propriu, am fi tentaţi să afirmăm că rezultatul este în defavoarea clujenilor, care au pierdut două puncte la adevăr. Dar nemulţumiţi de acest scor se pot declara mai degrabă craiovenii, care au jucat în superioritate numerică încă din minutul 24, după eliminarea lui Andrei Mureşan, care a reuşit „performanţa” de a încasa două cartonaşe galbene în doar trei minute. În aceste condiţii, Vasile Miriuţă, antrenorul principal al feroviarilor, s-a văzut nevoit să-şi reconsidere tactica mult mai devreme decât se aştepta. Cu planurile scurtcircuitate, CFR şi-a schimbat din mers obiectivul şi a urmărit să scape neînvinsă. Punct ochit-punct lovit. Faţă de meciul cu ASA Tg. Mureş, din „sferturile” de finală ale Cupei Ligii României, pierdut la penalty-uri, Vasile Miriuţă a făcut patru modificări în echipa de start. Concret, Traian Marc, Peteleu, Nouvier şi Chiriţă au fost lăsaţi pe banca de rezerve, iar în locul lor au fost titularizaţi Mincă, Mario Camora (revenit după o accidentare), Alex Păun şi Gomelt (jucătorul pe care CFR a reuşit să-l reîmprumute de la Bari). De asemenea, Laurenţiu Rus nu a mai evoluat ca închizător, ci în linia mediană, ca mijlocaş dreapta, iar spaniolul Juan Carlos Ruiz a evoluat ca mijlocaş central, după ce în meciul cu ASA Tg. Mureş a activat în bandă. Desigur, aşezarea CFR-ului a fost decalibrată după eliminarea lui Mureşan. În avanposturi, CFR a mizat, ca vârf împins, pe Cristi Bud. Gazdele au avut o posesie superioară a mingii doar până la eliminarea lui Mureşan. Eliminare care a (re)configurat şi statistica partidei, ale cărei cifre n-ar trebui să ne mire. Scorul ocaziilor de gol a fost 9-3 în favoarea oaspeţilor, care au avut şi mai multe şuturi spre poartă (11-3), dar şi mai multe cornere (11-5). Capitolul la care CFR a fost superioară oltenilor a fost cel al loviturilor libere (17-11). Feroviarii au expediat doar două şuturi pe spaţiul porţii lui Calancea, câte unul în fiecare repriză.

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu”

CFR Cluj: Mincă – Lopes, Larie, Mureşan, Camora – Gomelt, Nascimento – Rus (90 Peteleu), Ruiz (50 Horj), Păun (66 Nouvier) – Bud. Antrenor: Vasile Miriuţă.

CSU Craiova: Calancea – Briceag, Kelic (44 Zlatinski), Acka,Vătăjelu – Madson (72 Gustavo), Popov  – Manea, Bancu, Măzărache (54 Rambe) – Rocha. Antrenor: Gigi Mulţescu.

Avertismente: Mincă, Lopes, Mureşan, Bud – Rocha

Eliminat: Mureşan (24)