Fotbal (Liga Campionilor) / Aparenţele înşeală

• Deşi a reuşit să nu piardă pe terenul portughezilor de la Sporting Lisabona, FCSB are aceeaşi obligaţie de a marca în returul de pe „Naţional Arena”.

Sporting Lisabona – FCSB 0-0

Având, cel puţin pe hârtie, şansa a doua în dubla cu Sporting Lisabona, din play-off-ul Ligii Campionilor, vice-campioana României a obţinut un nesperat rezultat de egalitate pe terenul portughezilor, în prima manşă. Partida de pe „Jose Alvalade” s-a terminat fără gol, rezultat care îi obligă şi pe „roş-albaştri” să înscrie în returul de pe „Naţional Arena”. Sunt tentat să-i acord FCSB-ului prima şansă la calificarea în faza grupelor, numai că îmi vin în minte meciurile cu Viktoria Plzen, Astra Giurgiu şi CSMS Iaşi, toate disputate pe „Naţional Arena” şi încheiate cu remize. Aşa cum era de aşteptat Sporting Lisabona s-a aflat la conducerea ostilităţilor, iar statistica este grăitoare în acest sens. Portughezii au avut o posesie a mingii de 57%, iar scorul ocaziilor a fost 15-8 în favoarea amfitrionilor. Centralul german Felix Brych  a „îngălbenit” cele două echipe, acordând zece cartonaşe galbene, câte cinci de fiecare parte. Mai mult decât atât, l-a eliminat pe Mihai Pintilii, iar FCSB a jucat în inferioritate numerică din minutul 80. Sporting a avut o bară în prima repriză, pe care Marcos Acuna a luat-o la ţintă cu un şut de la marginea carelui. Portughezii au mai avut o oportunitate de a înscrie în prelungiri, prin Bas Dost, care s-a trezit faţă în faţă cu Niţă, iar portarul FCSB-ului s-a descurcat mai bine decât atacantul gazdelor. Sporting – FCSB a fost singurul meci al serii de marţi în care nu s-a marcat.

Hoffenheim – Liverpool 1-2

Liverpool, cu Milner, Origi şi Solanke pe banca de rezerve, s-a impus pe terenul nemţilor de la Hoffenheim, după un meci electrizant, cu trei goluri şi un penalty ratat. Germanii au avut şansa deschiderii scorului în minutul 12, dar Kramaric a ratat de la punctul cu var, spre marea dezamăgire a celor 25.000 de spectatori prezenţi în tribunele arenei „Wirsol Rhein Neckar”. Şi în loc de 1-0 s-a făcut 0-1, după golul lui Alexander Arnold, un fundaş de numai 18 ani,  pe care Jurgen Klopp a avut curajul să-l titularizeze într-un meci cu o asemenea miză. „Cormoranii”, fără Coutinho, şi-au mărit avantajul după pauză, în minutul 74, când Milner a marcat cu largul concurs al lui Nordtveit. Onoarea germanilor a fost salvată pe final de Uth, dar Liga Campionilor pare o pălărie mult prea mare pentru Hoffnheim.