Fotbal (Liga a 3-a) / O nouă etapă fără victorie pentru echipele clujene

• CFR 2 Cluj a fost ținută în șah pe teren propriu, deși a evoluat din minutul 80 în superioritate numerică, însă echipa antrenată de Alin Minteuan rămâne neînvinsă în campionat. Fără antrenor, după demiterea cu scandal al lui Mircea Bolba, Unirea Dej n-a rezistat la Recea, iar Sănătatea Cluj a contabilizat primul eșec.

Este pentru a doua oară de la începutul sezonului în care cele patru echipe clujene angrenate în Seria a 5-a, respectiv CFR 2 Cluj, Sănătatea Cluj, Unirea Dej și Sticla Arieșul Turda, nu reușesc să se impună în aceeași etapă. Contraperformanța a mai fost consemnată în runda a doua. Chiar dacă a fost ținută în șah pe teren propriu, de AFK Odorheiu Secuiesc, CFR 2 Cluj rămâne neînvinsă în actualul sezon. Partida de pe „CMC” s-a terminat 1-1, ambele goluri fiind marcate din lovituri de la 11 metri. Oaspeții au deschis scorul devreme, în minutul 7, prin Bogdan Mintaș, dar feroviarii au restabilit egalitatea după pauză, în minutul 60, grație lui Claudiu Petrilă. Echipa lui Alin Minteuan a forțat obținerea victoriei, dar fără succes chiar dacă a evoluat din minutul 80 în superioritate numerică, după eliminarea lui Chifu, de la oaspeți.

Sănătatea Cluj a suferit primul eșec în campionat, 0-1 pe un teren greu, în fața incomodei Avântul Reghin. Aceasta din urmă s-a impus cu golul lui Sâplăcan, din minutul 16, al cărui șut de la distanță l-a prins în „ofsaid” pe Filip Lăzăreanu, portarul „virușilor verzi”. Pentru elevii lui Csaba Kis și Dan Matei urmează un meci dificil, cu AFK Miercurea Ciuc, programat vineri, 21 septembrie, pe terenul de la Baza Sportivă „Clujana”.

Fără antrenor, după demiterea lui Mircea Bolba, și cu jucătorii aflați cu moralul în piuneze, Unirea Dej a fost învinsă de ACS Comuna Recea, cea pe care Universitatea Cluj a eliminat-o la mijlocul săptămânii trecute din turul patru al Cupei României. Dejenii s-au apărat tot meciul și au rezistat 65 de minute fără să primească gol.

Clasament

1. Minaur B. Mare 4        3        1        0        9-1     10      (+ 4)
  2. Comuna Recea 4        3        1        0        7-3     9        (+ 3)
  3. Sănătatea Cluj 4        2        1        1        7-3     7        (+ 1)
  4. Avântul Reghin 4        2        1        1        2-1     7        (- 2)
  5. Miercurea Ciuc 3        2        0        1        7-2     6        (+ 3)
  6. Unirea Tășnad 4        1        3        0        7-4     6        (0)
  7. CFR 2 Cluj 4        1        3        0        6-3     6        (0)
  8. MSE Tg. Mureș 4        2        0        2        8-9     6        (0)
  9. Unu Gloria B-ța 4        2        0        2        8-9     6        (0)
  10. Cetate Râșnov 4 2        0        2        3-6     6        (- 3)
  11. Secuiesc 4 1        2        1        8-8     5        (+ 2)