Fotbal (Liga 5 – Zona Cluj) / AMEFA Cluj, la un pas de un come-back de senzaţie

• Jucând în inferioritate numerică încă din minutul 15, după eliminarea portarului, echipa antrenată de Emil Trifan, care are şi calitatea de jucător, a revenit de la 1-4 în meciul cu Progresul Sânnicoară, disputat miercuri seară pe stadionul „Vasile Moga”, din Apahida, dar a scăpat punctul printre degete, primind un al cincelea gol în finalul partidei.

Progresul Sânnicoară şi AMEFA Cluj s-au întâlnit în ultimul meci al etapei a 23-a din Liga a 5-a, zona Cluj. Aflată pe locul 11 înaintea partidei, echipa gazdă şi-a valorificat avantajul terenului propriu şi s-a impus cu 5-4, cu un ultim gol marcat în minutul 90, de Alex Păcurar. Progresul a trăit periculos repriza secundă, după ce a defilat în prima, în care a marcat de patru ori. De remarcat efortul oaspeţilor, care au evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 15, după eliminarea portarului Paul Şofron, căruia centralul Cristian Maghiar i-a arătat direct cartonaşul roşu, pentru un fault în calitate de ultim apărător. Cu Maghiar la centru, Progresul Sânnicoară a pierdut în acest sezon cu Viitorul Gârbău (3-5) şi Unirea 1946 Floreşti (1-4). Născut la Reghin, Şofron, 32 de ani, se află la prima eliminarea suferită în actuala stagiune. Progresul a deschis scorul după cinci minute de la startul partidei, prin Nichiteanu, care a reuşit dubla în minutul 25. Între cele două reuşite ale fotbalistului din Dărăbani, s-a interpus cea a lui Păcurar, din minutul 17. Oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 34, graţie lui Suciaghi. Scorul primei reprize, 4-1, a fost stabilit de Gabriel Popan, jucător experimentat, în vârstă de 35 de ani, care a trecut şi pe la Viitorul Sânpaul. Repriza secundă le-a aparţinut oaspeţilor, care au mai punctat de trei ori, în ciuda handicapului numeric. Două din goluri au fost înscrise de rezerva Lucian Baciu. Acesta a intrat pe teren în minutul 46 şi a punctat în minutele 60 şi 66. AMEFA a reuşit să egaleze în minutul 87, prin Ciobanu, dar salvarea Progresului a venit din partea lui Păcurar. Progresul Snnicoară a bifat a zecea victorie şi acumulează 32 de puncte. Etapa viitoare, duminică, 15 aprilie, Progresul Sânnicoară înfruntă, în deplasare, Viitorul Dezmir, în vreme ce AMEFA Cluj are meci greu cu una din fruntaşele clasamentului, Avântul Luna de Sus.