Fotbal (Liga 4 – Zona Cluj) / CS Florești rămâne neînvinsă, dar Unirea Iclod e lideră

CS Florești a avut parte de una din cele mai scurte partide de fotbal, care s-a încheiat după numai 13 minute, întrucât echipa adversă, AS CFR Dej, nu a putut alinia decât șase jucători de câmp. Accidentarea portarului l-a determinat pe central să întrerupă jocul, potrivit regulamentului. Floreștenii au avut timp să înscrie de patru ori, în minutele 2, 6, 8 și 12, prin Paul Dârjan și Eugen Bucur, primul reușind hat-trick-ul, iar rezultatul de 4-0 a fost omologat. Rămâne de văzut dacă feroviarii dejeni se vor prezenta la meciul cu liderul Unirea Iclod, programat la sfârșitul acestei săptămâni. CFR Dej s-a calificat zilele trecute în faza următoare a Cupei României, după ce a învins, în deplasare, Sudinox Vișea, echipa vice-primarului din Jucu, Mihai Cocoși. Pentru floreștenii, meciul cu AS CFR Dej a fost al doilea la rând întrerupt, după cel cu AMEFA Cluj, din Cupa României. CS Florești rămâne singura echipă neînvinsă în actualul sezon al Ligii a 4-a, zona Cluj. Chiar și așa, în fruntea clasamentului se află Unirea Iclod, care și-a trecut în cont a șaptea victorie, iar victimă a fost CSM Câmpia Turzii. Gazdele s-au impus cu 2-1, marcând golul victoriei abia după ce oaspeții au rămas în inferioritate numerică cu doi jucători, Aurelian Moldovan și Viorel Miheșan fiind eliminați în minutele 51, respectiv 57. CSM Câmpia Turzii a întâlnit primele două clasate în mai puțin de o săptămână. Confruntarea gherleană dintre Armenopolis și Olimpia, disputată pe teren primeia, a fost câștigată de oaspeți, care s-au impus cu scor de forfait, confirmând calculele hârtiei. Totuși, Armenopolis a încasat primul gol abia în minutul 66, iar desprinderea Olimpiei a avut loc în minutul 75, grație lui Dan Szabo, care a și stabilit scorul final. Armenopolis a pierdut toate meciurile disputate în acest sezon, iar zilele trecute a fost eliminată și din Cupa României, după 2-4 cu Progresul Nireș.