Fotbal (Liga 4 – Zona Cluj) / Arieşul Turda, victorie la „masa verde”

Meciul celor doi poli ai clasamentului, dintre Sticla Arieşul Turda şi Viitorul „Mihai Georgescu” Cluj a durat doar 6 minute, arbitrul fiind nevoit să-l oprească în condiţiile în care oaspeţii, care au aliniat doar opt jucători, au rămas în şase după ce doi au invocat accidentări. S-ar părea că Viitorul intenţionase să nu se prezinte la meci şi a solicitat amânarea acestuia, din cauza indiponibilităţilor. În aceste condiţii, Arieşul a disputat un amical cu Mureşul Luduş, pe care l-a câştigat cu 4-1. Partida cu Viitorul Cluj va fi omologată cu scorul de 3-0.

Viitorul Feleacu, echipă aflată în coada clasamentului, a realizat scorul etapei, 8-1 cu AS Viile Dejului. Aceasta din urmă a condus la pauză cu 1-0, după golul marcat de Vasile Trif, în minutul 32. Repriza secundă s-a aflat la discreţia gazdelor, care au înscris la foc automat. Mai întâi au restabilit egalitatea în minutul 56, prin Mihai Doroftei, care şi-a mai trecut de alte trei ori numele pe lista marcatorilor, în minutele 68, 70 şi 82. Este abia a doua victorie a felecanilor din acest sezon. Pe prima au obţinut-o în etapa a 15-a, pe 25 noiembrie 2017, cu „lanterna roşie” Viitorul „Mihai Georgescu” Cluj.

O victorie consistentă şi aşteptată a înregistrat şi CS Floreşti, echipă aflată în luptă pentru prima poziţie a clasamentului. Floreştenii şi-au valorificat avantajul terenului propriu şi au dispus de AS CFR Dej cu 4-1, prin golurile marcate de Paul Dârjan, Grigore Părăvan, Alin Rus şi Ciprian Roman, în minutele 13, 17, 72 şi 80. Ultimele două goluri au fost înscrise de jucători care au intrat pe teren după pauză.

Olimpia Gherla a pierdut un tempo după remiza cu Arieşul Mihai Viteazu, de pe teren propriu. Partida s-a terminat 1-1, cu oaspeţii jucând în inferioritate numerică din minutul 44, după eliminarea lui Andrei Mureşan, care a interceptat direct cartonaşul roşu. Chiar şi aşa, Arieşul a marcat în minutul 79, prin Mihai Crişan.

• Sticla Arieşul Turda – Viitorul Cluj*

*- partida a fost întreruptă în minutul 6 şi va fi omologată cu 3-0 pentru turdeni.

Clasament

1. Arieşul Turda 17      15      2        0        93-14           47      (+ 23)*
  2. CS Floreşti 18      13      4        1        54-15           43      (+ 16)
  3. Olimpia Gherla 18      13      2        3        48-13           41      (+ 14)
  4. Unirea Iclod 18      12      2        4        63-30           38      (+ 11)
  5. Arieşul M. Vit. 18      10      4        4        61-26           34      (+ 7)
  6. 2 Cluj 18      10      2        6        69-37           32      (+ 5)
  7. Unirea Tritenii 18      10      2        6        57-37           32      (+ 5)
  8. Sporting Apahida 18 8        5        5        36-31           29      (+ 2)
  9. CSM C. Turzii 18      7        1        10      48-46           22      (- 5)
  10. Armenopolis 18      5        5        8        44-45           20      (- 7)
  11. Vulturul M. Gh. 18      6        2        10      40-47           20      (- 7)
  12. AS Viile Dejului 18      5        2        11      35-62           17      (- 10)
  13. AS CFR Dej 18      3        4        11      27-65           13      (- 14)
  14. Viitorul Feleacu 18      2        3        13      36-92           9        (- 18)
  15. Someşul Gilău 18      0        5        13      20-62           5        (- 22)
  16. Viitorul Cluj 17      0        3        14      13-122        3        (- 24)*

*- cele două echipe apar cu un meci mai puţin disputat până când meciul direct va fi omologat cu scorul de 3-0 pentru Arieşul.