Fotbal (Liga 3) / Victorii pentru Unirea Jucu şi Sănătatea Cluj

Unirea Jucu s-a revanşat în faţa propriilor suporteri după eşecul cu Metalurgistul Cugir şi a dispus de CS Oşorhei cu 4-0, însă prima repriză a fost echilibrată şi s-a încheiat fără goluri. Jucanii s-au dezlănţuit după pauză, marcând în minutele 52, 56, 67 şi 82, prin Şut, Alex Pop, Bucur şi Brumă, ultimul, intrat pe teren în minutul 54, punctând in penalty. Şi oaspeţii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, pe finalul jocului, dar pe care au ratat-o, prin Lorincz. Jucanii au evoluat cu Ţicrea – Gâţ, Pintea, Băghiceanu, Băican – Covaciu, Şut – Maxim, Bucur, Cubleşan – Alex Pop. Au mai jucat: Mocanu, Budică, Banyoi şi Brumă. Echipa antrenată de fostul internaţional Adrian Iensci va sta etapa viitoare.

Sănătatea Cluj s-a impus mult mai clar decât o arată scorul final al partidei cu CS Iernut, respectiv 1-0. Gazdele s-au întrecut în ratări şi n-ar fi mirat pe nimeni dacă diferenţa ar fi fost de patru-cinci goluri. Campionii ratărilor au fost Vitan şi Ceaca. Paradoxul face că Sănătatea a deschis scorul foarte repede, în minutul 3, prin Lupu, şi se părea că vom asista la un galop de…sănătate din partea amfitrionilor, dar nu s-a întâmplat întocmai. „Viruşii verzi” au încheiat partida în efectiv incomplet, după eliminarea lui Negru, care va rata confruntarea cu Metalurgistul Cugir. Sănătatea, antrenată de Marius Semeniuc, a evoluat în formula: Lăzăreanu – Bucur, Matei, Negru, Misăraş – Vitan, Ciupe, Someşan, Lupu – Bria, Ceaca. Au mai jucat: Bălătici, Ititesc şi Rus.

Unirea Dej a „furat” startul meciului cu Gaz Metan 2 Mediaş, din deplasare, încasând două goluri în primele patru minute! Diferenţa a crescut la 0-3 în minutul 22, după reuşita lui Darius Olaru. Partida a fost dominată copios da capo al fine de medieşeni, care au mai înscris de două ori, în minutele 47 şi 55, prin Giuliano Ţişi, care şi-a trecut în cont dubla. Onoarea oaspeţilor a fost salvată pe final de Florin Blaj.

Să mai scriem că AFC Hermannstadt s-a desprins în fruntea clasamentului, după ce sibienii au învins Viitorul Ulmeni, iar FC Zalău s-a împiedicat pe teren propriu, în meciul cu Avântul Reghin, pe care l-a pierdut dramatic, primind gol în minutul 90+4. Zalăul a rezistat eroic, evoluând încă din minutul 10 în inferioritate numerică, după eliminarea lui Istrate.

Clasament

1. FC Hermannstadt 21 16      2        3        44-19          50      (+ 20)
  2. Metalurgistul 20      12      3        4        46-18          42      (+ 12)
  3. Comuna Recea 21      12      6        3        42-20          42      (+ 9)
  4. FC Zalău 21      13      3        5        31-15          42      (+ 9)
  5. Sănătatea Cluj 21      11      6        4        29-18          39      (+ 9)
  6. Gaz Metan 2 20      11      4        5        45-31          37      (+ 7)
  7. Unirea Jucu 21      11      3        7        39-22          36      (+ 6)
  8. Avântul Reghin 20      9        2        9        27-25          29      (- 1)
  9. Unirea Dej 20      5        8        7        25-27          23      (- 7)
  10. Viitorul Ulmeni 20      6        5        9        30-29          23      (- 7)
  11. ASA 2 Tg. Mureş 20 6        1        13      24-42          19      (- 14)
  12. CS Oşorhei 20      5        2        13      23-38          17      (- 13)
  13. CS Iernut 20      5        1        14      30-47          16      (- 14)
  14. Recolta Dorolţ 21      4        2        15      21-44          14      (- 16)
  15. FC Bistriţa 21      2        2        17      15-65          8        (- 22)