Fotbal (Liga 3) / Universitatea Cluj s-a desprins decisiv

Formaţia antrenată de Adrian Falub a măturat gazonul stadionului „Cetate” cu Unirea Alba Iulia, de care a dispus cu un neverosimil 7-0 şi s-a distanţat la 12 puncte de ocupanta locului secund, Performanţa Ighiu, învinsă de Industria Galda de Jos cu scor de neprezentare. Universitatea a deschis scorul în minutul 12, prin Ene, însă până la pauză a mai marcat doar o dată, prin Goga, în minutul 41. Acelaşi jucător a reuşit hat-trick-ul, „recidivînd” în minutele 58 şi 71. Pe lista marcatorilor şi-au mai trecut numele Hordouan, Cordoş şi Lemnaru, ultimul stabilind scorul final în minutul 89. Elevii lui Adrian Falub au mai avut şi trei bare. După ce a demolat etapa trecută CS Iernut, căreia i-a marcat opt goluri, Universitatea a pus capăt unei serii de şapte etape la rând fără înfrângere a albaiulienilor. Clujenii au evoluat în formula: Albuţ – Takacs, Abrudan, Cordoş, Manu – Giurgiu, Micaş – Hordouan, Goga, Haţiegan – Ene. Au mai jucat: Greu, Lemnaru, Saroşi şi Ursu.

După ce a entuziasmat în meciul cu Metalurgistul Cugir, de care a dispus cu 3-1, având în componenţă mai mulţi jucători de la prima echipă, CFR 2 Cluj a capotat la Reghin, în faţa Avântului. Aceasta din urmă s-a impus cu 3-2, toate golurile gazdelor fiind marcate de în prima repriză, una de coşmar pentru ceferişti, care i-au pierdut pe Kereki şi Coţi, ambii accidentaţi. Aşa se face că antrenorul Gică Barbu s-a văzut obligat să-şi consume două din cele patru schimbări permise.

Sănătatea Cluj a obţinut o remiză albă, în vreme ce Unirea Dej a plecat învinsă, aşa cum era de aşteptat, de la Cugir. Metalurgistul şi-a valorificat avantajul terenului propriu şi s-a impus cu 2-0, prin dubla lui Făgărăşanu, care a ajuns la 20 de goluri în acest sezon.

• ACS Comuna Recea a stat.

*- rezultat stabilit din oficiu, întrucât Viitorul Ghimbav s-a retras din campionat.

Clasament

1. Universitatea 23      19      2        2        68-12          59      (+ 26)
  2. Performanţa Ighiu 23 14      5        4        45-23           47      (+ 14)
  3. Industria Galda 24      14      5        5        42-26           47      (+ 11)
  4. Comuna Recea 23      14      4        5        50-22           46      (+ 10)
  5. Metalurgistul 24      13      6        5        40-25           45      (+ 9)
  6. Unirea A. Iulia 23      11      6        6        37-26           39      (+ 3)
  7. CFR 2 Cluj           24      10      5        9        43-30           35      (- 1)
  8. Unirea Tăşnad 23      10      4        9        33-41           34      (+ 1)
  9. Sănătatea Cluj 23      8        9        6        35-21           33      (0)
  10. Avântul Reghin 24      9        5        10      30-34           32      (- 7)
  11. FC Avrig 23      5        7        11      23-40           22      (- 14)
  12. Gaz Metan 2 23      5        5        13      22-42           20      (- 16)
  13. CS Iernut 23      3        7        13      30-52           16      (- 20)
  14. Unirea Dej 24      3        2        19      16-49           11      (- 22)
  15. Viitorul Ghimbav 23 1        0        22      15-86           3        (- 30)*

*- echipă care s-a retras din campionat şi care potrivit regulamentului pierde toate partidele cu scorul de 0-3.