Fotbal (Liga 3) / Sănătatea Cluj a ratat șansa de a urca pe podium

• După trei victorii la rând, „virușii verzi” au capotat pe terenul unei pretendente la promovare, după un meci în care au avut nu mai puțin de trei bare.

Arieșul Turda a obținut o victorie dramatică pe terenul echipei ACS Unu Gloria Bistrița, revenind de la 0-1 și marcând golul echivalent cu cele trei puncte în prelungirile jocului, prin Răzvan Ititesc. Partida de pe stadionul ce poartă numele legendarului președinte al Gloriei Bistrița, Jean Pădureanu, a început de la 1-0 pentru amfitrioni, care au marcat repede, prin Sebastian Rus. Arieșul a avut șansa de a restabili imediat egalarea, dar au ratat nu unul, ci două penalty-uri! Valentin Marcu a ratat ținta și a șutat pe lângă poartă, dar arbitrul a cerut repetarea penalty-ului, spre nemulțumirea gazdelor, însă același jucător l-a evidențiat a doua oară pe portarul Gloriei. Oaspeții au restabilit egalitatea abia după pauză, în minutul 64, prin fostul atacant al Universității Cluj, Valentin Lemnaru. Echipa antrenată de Constantin Olariu a obținut a doua victorie consecutivă, în vreme ce bistrițenii au înregistrat un singur punct în ultimele cinci meciuri. CFR 2 Cluj a ajuns la a treia victorie consecutive, însă meciul cu AFC Hărman, disputant fără accesul presei, n-a fost chiar floare la ureche pentru elevii lui Alin Minteuan, care au marcat golul victoriei în minutul 80, prin George Ganea, fiul fostului international român Ionel Ganea. Și Unirea Dej a ajuns la patru meciuri la rând fără înfrângere, însă formația pregătită de Gică Barbu a fost ținută în șah, pe teren propriu, de Avântul Reghin. Unirea a condus cu 1-0, după golul lui Blaj, din minutul 31, însă oaspeții au egalat după pauză, grație lui Adrian Murar. Sănătatea Cluj a ratat șansa de a urca pe podium, fiind învinsă, la Baia Mare, de Minaur, una din pretendentele la promovare. Băimărenii și-au valorificat avantajul terenului propriu și s-au impus cu 2-1, prin golurile lui Roșca și Tutuța. Chiar dacă au înscris golul de onoare în prelungiri, „virușii verzi” au avut nu mai puțin de trei bare. Etapa viitoare, formația lui Csaba Kis și Dan Matei întâlnește, pe terenul de la Baza Sportivă „Clujana”, Unirea Dej.

Clasament la zi

1. ACS C. Recea 9        7        0        2        27-10 21      (+ 9)
  2. Minaur B. Mare 9        6        3        0        15-3   21      (+ 6)
  3. AFK M. Ciuc 9        6        1        2        22-7   19      (+ 7)
  4. CFR 2 Cluj 9        5        3        1        23-12 18      (+ 6)
  5. Sănătatea Cluj 9        5        1        3        18-12 16      (+ 1)
  6. Cetate Râșnov 9        5        1        3        7-7     16      (+ 1)
  7. Unirea Tășnad 9        3        4        2        17-15 13      (+ 1)
  8. Avântul Reghin 9        3        4        2        9-8     13      (- 2)
  9. Unirea Dej 9        2        5        2        11-12 11      (- 4)
  • Arieșul Turda 9 3        2        4        12-14 11      (- 4)
  • AFC Hărman 9 3        1        5        13-14 10      (- 2)
  • AFC Od. Secuiesc 9 2 2        5        11-17 8        (- 4)