Fotbal (Liga 3) / Sănătatea Cluj a fost ţinută în şah pe teren propriu

AFC Hermannstadt, lidera Seriei a 5-a, a avut parte de un meci uşor, cu ultima clasată, FC Bistriţa, în faţa căreia s-a impus cu scor de neprezentare, prin golurile marcate de Tătar, Câtstean şi Neacşa, în minutele 27, 47 şi 82. Sibienii păstrează trei puncte în faţa ocupantei locului secund, ACS Comuna Recea, care la rândul ei şi-a valorificat avantajul terenului propriu în disputa cu Avântul Reghin. Gazdele s-au impus cu 4-2, iar Adrian Şter a reuşit un hat-trick, punctând în minutele 20, 68 şi 89. Profitând de faptul că Metalurgistul Cugir a stat, FC Zalău a învins Unirea Dej şi a urcat pe locul al treilea. Nu acelaşi lucru l-a făcut Sănătatea Cluj, care a fost ţinută în şah, pe teren propriu, de Viitorul Ulmeni. „Viruşii verzi” au condus cu 1-0, după golul lui Raul Ciupe, din minutul 50, dar oaspeţii au restabilit imediat egalitatea, prin Alin Moş, care a şi stabilit rezultatul final. Aflată în coada clasamentului, CS Iernut şi-a vândut scump pielea în disputa cu Unirea Jucu, din deplasare. Jucanii s-au impus cu scor de forfait, dar desprinderea a avut loc târziu, în minutul 88. Scorul final a fost stabilit de Cubleşan, în prelungirile jocului. Surpriza etapei a furnizat-o penultima clasată Recolta Dorolţ, care a învins, în deplasare, Gaz Metan 2 Mediaş, formaţie ce navighează la mijlocul clasamentului. Medieşenii au condus cu 1-0, după golul lui Cristian Gavra, din minutul 29, şi se părea că vom asista la o victorie facilă a amfitrionilor, dar nu s-a întâmplat întocmai. Finalul primului mitan a aparţinut oaspeţilor, care au marcat de două ori într-un interval de cinci minute, prin Reszler. Mai mult decât atât, Recolta şi-a mărit avantajul la zece minute după pauză, prin Marius Pop. Medieşenii au început cursa de urmărire, dar în ciuda strădaniilor şi a numeroaselor ocazii, n-au reuşit decât să reducă din diferenţă, prin Sebastian Iorga, în minutul 56.

Clasament

1. FC Hermannstadt 19 14      2        3        41-19          44      (+ 17)
  2. Comuna Recea 19      12      5        2        41-18          41      (+ 11)
  3. FC Zalău 19      12      3        4        30-14          39      (+ 9)
  4. Metalurgistul 18      12      2        4        43-17          38      (+ 11)
  5. Sănătatea Cluj 19      10      6        3        28-15          36      (+ 9)
  6. Unirea Jucu 19      10      3        6        35-20          33      (+ 6)
  7. Gaz Metan 2 18      9        4        5        37-29          31      (+ 4)
  8. Unirea Dej 18      5        8        5        24-21          23      (- 4)
  9. Avântul Reghin 18      7        2        9        23-25          23      (- 4)
  10. Viitorul Ulmeni 18      6        5        7        30-36          23      (- 4)
  11. ASA 2 Tg. Mureş 19 6        1        12      24-41          19      (- 14)
  12. CS Oşorhei 19      5        2        12      23-34          17      (- 13)

————————————————————————————-

1. CS Iernut 18      4        1        13      29-46          13      (- 14)
  2. Recolta Dorolţ 19      2        2        15      16-44          8        (- 16)
  3. FC Bistriţa 19      2        2        15      14-58          8        (- 19)