Fotbal (Liga 3) / O nouă rundă perfectă pentru echipele clujene

Este pentru a treia oară în acest sezon când toate cele trei echipe din judeţul Cluj, angrenate în Seria a 5-a, se impun în aceeaşi etapă. S-a mai întâmplat în etapele 9 şi 24. La sfârşitul săptămânii trecute au avut loc meciurile penultimei etape, în care Sănătatea şi Unirea Jucu au evoluat pe teren propriu, iar Unirea Dej în deplasare. Aceasta din urmă a furnizat surpriza şi s-a impus la Cugir, în disputa cu ocupanta locului secund, Metalurgistul. Gazdele au deschis scorul în minutul 15, prin golul lui Stoianof, dar dejenii au restabilit egalitatea înainte de pauză, graţie lui Stephanie Ferhaoui, care a marcat din penalty. Golul victoriei a fost semnat de Paul Bogdan, în minutul 73. Sănătatea şi Unirea Jucu şi-au valorificat avantajul terenului propriu şi au dispus de FC Zalău, respectiv Gaz Metan 2 Mediaş. FC Zalău a început promiţător partida cu „viruşii verzi” şi a fost aproape de gol în două rânduri, dar Alex Pop şi Cristian Tăbârţă n-au fost suficient de inspiraţi la finalizare. Şi cum în fotbal ocaziile se răzbună, gazdele au marcat în minutul 40, prin Raul Ciupe, care a transformat un penalty uşor acordat de central. Avantajul clujenilor a fost dublat după pauză, în minutul 61, de Lupu, care a stabilit rezultatul final. Echipa antrenată de Marius Semeniuc poate termina campionatul chiar pe locul secund, dacă se impune pe terenul liderului AFC Hermannstadt, iar Metalurgistul Cugir nu învinge Viitorul Ulmeni.

Terenul de la Baza Sportivă din Iclod a găzduit primul meci oficial. Motiv de sărbătoare pentru locuitorii micuţei comune, care au asistat la confruntarea dintre Unirea Jucu şi Gaz Metan 2 Mediaş. Amfitrionii s-au impus cu 4-2, prin golurile marcate de Maxim, Bucur, Alex Pop şi Cubleşan, în minutele 6, 47, 86 şi 90+2. Echipa antrenată de Adrian Iencsi şi-a asigurat locul al patrulea, dar poate încheia sezonul pe podium, dacă Sănătatea nu învinge pe AFC Hermannstadt, iar jucanii înving penultima clasată, Recolta Dorolţ. La egalitate de puncte, Sănătatea este avantajată de rezultatele directe.

• Recolta Dorolţ a stat.

*- rezultat stabilit la „masa verde”, întrucât FC Bistriţa s-a retras din campionat.

Clasament

1. FC Hermannstadt 27 21      3        3        63-22          66      (+ 27)

———————————————————————————————–

1. Metalurgistul 27      17      3        7        61-26          54      (+ 12)
  2. Sănătatea Cluj 27      15      7        5        41-20          52      (+ 10)
  3. Unirea Jucu 27      15      5        7        56-27          50      (+ 8)
  4. Comuna Recea 27      13      8        6        46-30          47      (+ 5)
  5. Gaz Metan 2 27      13      7        7        58-44          46      (+ 10)
  6. FC Zalău 27      14      4        9        35-24          46      (+ 7)
  7. Avântul Reghin 27      13      4        10      41-29          43      (+ 4)
  8. Unirea Dej 27      10      8        9        42-35          38      (- 1)
  9. Viitorul Ulmeni 27      8        8        11      38-46          32      (- 7)
  10. CS Iernut 27      9        2        16      45-63          29      (- 13)
  11. ASA 2 Tg. Mureş 27 8        3        16      31-59          27      (- 15)
  12. CS Oşorhei 27      6        2        19      29-52          20      (- 22)
  13. Recolta Dorolţ 27      5        2        20      25-63          17      (- 22)
  14. FC Bistriţa 28      2        2        24      13-84          8        (- 34)*

*- echipă retrasă din campionat şi care, potrivit regulamentului, pierde toate partidele la „masa verde”, cu scorul de 0-3.