Fotbal (Liga 3) / CFR 2 Cluj – victorie…pierdută în prelungiri

După cinci meciuri la rând fără înfrângere, Unirea Dej a capotat la Cluj, în confruntarea cu Sănătatea, disputată pe terenul de la Baza Sportivă „Clujana”. Amfitrionii și-au valorificat avantajul terenului propriu și s-au impus cu 3-1, după 1-1 la pauză, prin golurile marcate de Ceaca, Gașpar și Roman. Golul oaspeților a fost înscris de Hetea. În urma acestui succes, „virușii verzi” au egalat la puncte CFR 2 Cluj, aceasta din urmă înregistrând o remiză pe terenul Unirii Tășnad, într-o partidă disputată sâmbătă. Feroviarii antrenați de Alin Minteuan au scăpat victoria printre degete, fiind egalați în minutul 90, după ce au revenit de la 0-1. Gazdele au marcat primii, în minutul 8, prin Raul Silaghi, însă scorul primul mitan a fost stabilit de fostul dinamovist Valentin Costache, jucător legitimat la echipa mare a CFR-ului. Oaspeții au trecut avantaj în partea a doua, în minutul 81, tot grație unui fotbalist de la prima echipă, Sebastian Mailat, care a transformat un penalty. Scorul final a fost stabilit de Nemeș. CFR 2 Cluj a ajuns la patru meciuri consecutive fără înfrângere, iar etapa viitoare primește vizita celor de la Olimpic Cetate Râșnov. Același scor, respectiv 2-2, l-a înregistrat și Arieșul Turda, dar pe teren propriu, în partida cu ocupanta locului trei în clasament, Minaur Baia Mare. Conduși cu 0-1, după golul lui Lorand Kis, din minutul 22, turdenii au revenit și au marcat de două ori până la pauză, în minutele 33 și 43, prin Salcău și Paleoca, primul transformând o lovitură de la 11 metri. Oaspeții le-au refuzat gazdelor a treia victorie consecutivă și au egalat prin Bogdan Boje. Victorii consistente au obținut AFK Miercurea Ciuc, ACS Comuna Recea și Olimpic Cetate Râșnov. Performerul etapei este Szilard Magyari, de la AFK Miercurea Ciuc, autorul unui hat-trick în disputa cu Gaz Metan 2 Mediaș. În aceeași rundă, Szilard Mitra (AFK Miercurea Ciuc), Florin Truță (Avântul Reghin) și Alin Damian (Olimpic Cetate Râșnov) au reușit dubla.

Clasament

1. ACS Comuna Recea 10      8        0        2        30-10 24      (+ 12)
  2. AFC Miercurea Ciuc 10      7        1        2        27-7   22      (+ 7)
  3. Minaur Baia Mare 10      6        4        0        17-5   22      (+ 7)
  4. CFR 2 Cluj 10      5        4        1        25-14 19      (+ 7)
  5. Sănătatea Cluj 10      6        1        3        21-13 19      (+ 1)
  6. Olimpic Râșnov 10      6        1        3        10-7   19      (+ 1)
  7. Avântul Reghin 10      4        4        2        11-8   16      (- 2)
  8. Unirea Tășnad 10      3        5        2        19-17 14      (- 1)
  9. Sticla Arieșul Turda 10      3        3        4        14-16 12      (- 6)
  • Unirea Dej 10      2        5        3        12-15 11      (- 4)
  • AFC Hărman 10 3        1        6        13-17 10      (- 5)
  • ACS Unu Gloria B-ța 10 2        2        6        13-20 8        (- 7)
  • MSE Tg. Mureș 10 2        2        6        13-21 8        (- 10)