Fotbal / Jucând în ploaie

• România a învins Muntenegru cu un gol al ceferistului George Țucudean, însă a încheiat grupa pe locul secund, după Serbia, căreia Lituania i-a făcut față o repriză. În Liga B a promovat naționala antrenată de Mladen Krstajic. În meciul de la Podgorica, Manea a fost integralist, iar Deac a jucat din minutul 82.

România și-a încheiat evoluția în prima ediție a Ligii Națiunilor fără să cunoască înfrângerea și cu o victorie obținută în fața Muntenegrului, în deplasare, la Podgorica. Doar campioana europeană en titre, Portugalia, respectiv Bosnia-Herțegovina, Danemarca, Serbia, Georgia, Belarus și Kosovo nu au înregistrat nici un eșec. La polul opus se află San Marino, Lituania, Islanda și Irlanda de Nord, care au înregistrat înfrângeri pe linie. Revenind la partida de la Podgorica, singurul gol a fost marcat de ceferistul George Țucudean, în minutul 44, din pasa lui Maxim. Este al 13-lea gol marcat de atacantul CFR-ului în acest sezon. Muntenegrenii au ratat un penalty în minutul 72, prin Jankovic. Contra a decis să-i titularizeze pe feroviarii Țucudean și Manea. Primul a evoluat până în minutul 74, când a fost înlocuit cu Pușcaș, în vreme ce al doilea a fost integralist. Folosit și contra Lituaniei, Deac a evoluat în Muntenegru din minutul 82, în locul Chipciu. România a avut în echipa de start doar doi jucători care activează în Liga 1: Țucudean și Manea.

În celălalt meci a grupei, Serbia a dispus de Lituania, în fața căreia s-a impus cu 4-1, prin golurile marcate de Zivkovic, Mitrovic, Prijovic și Ljajic, în minutele 51, 58, 71 și 74. Pentru baltici a punctat Petravicius, în minutul 64, la scorul de 2-0 pentru sârbi. După cum se poate observa, toate golurile s-au marcat în repriza secundă, după ce în prima parte, oaspeții au avut mai multe ocazii, dar nu și o posesie superioară a mingii. La acest din urmă capitol, sârbii s-au detașat, cu o posesie de 72%! În urma acestor rezultate, Serbia a câștigat grupa, cu 14 puncte și a promovat în Liga B, unde va juca la anul alături de Cehia, Rusia, Austria, Țara Galilor, Scoția, Finlanda, Norvegia (ultimele trei promovate și ele din Liga C) și retrogradatele de lux din Liga A, respectiv Germania, Islanda, Polonia și vice-campioana mondială Croația. România și Muntenegru vor juca și la anul tot în Liga C, în vreme ce Lituania a retrogradat în Liga D și va juca cu Andorra, San Marino, Insulele Feroe, Malta, Gibraltar și Liechtenstein. Georgia, Belarus, Kosovo și Macedonia au urcat în Liga C, în vreme ce Albania, Estonia și Slovenia au coborât în Liga D.