Fotbal / Iepurașul i-a ocolit pe feroviari

CFR Cluj a încercat să se califice în ultimul act al Cupei României după ce a pierdut prima manșă a semifinalei cu Astra Giurgiu, disputată pe stadionul din Gruia. Returul de la Giurgiu a început de la 3-1 pentru formația antrenată de Costel Enache, care și-a permis aroganța de a-i ironiza pe campioni, despre care a spus că se impun italienește. E adevărat că CFR avea nevoie de cel puțin trei goluri, performanță pe care n-au reușit-o de foarte multe ori în acest sezon. Focalizat pe campionat, Dan Petrescu a folosit multe rezerve. Astra a deschis scorul în minutul 34, prin Butean și l-a majorat trei minute mai târziu, prin Denis Alibec, care a marcat din penalty. CFR a menținut suspansul cu golul lui Costache, din minutul 42. Gol care i-a aprins imaginația lui Petrescu, iar tehnicianul campioanei l-a aruncat în luptă pe Țucudean, însă golgeterul clujenilor n-a fost în apele lui. CFR a restabilit egalitatea prin Costache, după ce Deac a ratat de la punctul cu var. La acest rezultat, pe Costel Enache l-au apucat transpirațiile și a făcut imediat o dublă mutare, iar Begue și Dima i-au subtituit pe Valentin Gheorghe și Zoua. Astra a renunțat la orice încercare ofensivă, iar echipa lui Enache n-a expediat nici un șut pe spațiul porții apărată de Fernandez. În schimb, CFR a făcut-o de trei ori. S-a terminat 2-2, iar în finală s-a calificat Astra Giurgiu, cu scorul general de 5-3. CFR a ratat un obiectiv și șansa de a realiza eventul, dar se află în pole position pentru câștigarea titlului. Pe 29 aprilie, echipa din Gruia primește vizita Viitorului Constanța, în cadrul etapei a 7-a din play-off.