Fotbal / Hațegan i-a purtat noroc lui Mourinho

• Manchester United și-a luat revanșa în fața celor de la Juventus Torino, dar italienii rămân liderii grupei, iar Istvan Kovacs a arătat opt cartonașe galbene și a dictat o eliminare în Valencia – Young Boys Berna.

Meciul serii de joi din cadrul etapei a 4-a s-a jucat între două foste campioanei ale Europei, Juventus Torino și Manchester United. A fost al zecelea meci între cele două în cea mai importantă întrecere inter-cluburi, respectiv a cincea victorie înregistrată de gruparea de pe „Old Trafford” și a treia pe terenul italienilor, după cele din 2003 și 1999. După o primă repriză dominate, dar numai territorial de gazde, care au avut o posesie a mingii de 54%, însă scorul șuturilor pe poartă a fost egal, 1-1, Juventus a marcat prima, în minutul 65, prin Cristiano Ronaldo, din pasa lui Bonucci. Este pentru a doua oară când portughezul marchează împotriva fostei sale echipe. A mai făcut-o pe vremea când juca la Real Madrid. Jose Mourinho s-a dovedit inspirat la schimbări, iar Juan Mata, introdus pe teren în minutul 79, în locul lui Herrera, a restabilit egalitatea cu patru minute înainte de expirarea timpului regulamentar. Mai mult decât atât, englezii au dat lovitura în prelungiri, cu largul concurs al lui Bonucci, care a „încurcat” porțile. Partida de pe fostul „Delle Alpi” a fost arbitrate de românul Ovidiu Hațegan, care a acordat cinci cartonașe galbene, raportul fiind 3-2 pentru oaspeți. Etapa trecută, Hațegan a „fluierat” pe „Camp Nou”, la meciul dintre FC Barcelona și Internazionale Milano. În celălalt meci al grupei G, arbitrat tot de un român, în persoana lui Istvan Kovacs, CF Valencia și-a valorificat avantajul terenului propriu și a obținut prima victorie în actuala ediție a întrecerii, depășind-o pe Young Boys Berna cu 3-1. Eroii „liliecilor” în acest meci au fost Santi Mina (nici o legătură de rudenie cu columbianul Mina) și Soler. Primul și-a trecut în cont dubla, iar ultimul a înscris o dată și a dat o pasă de gol. În ciuda scorului, pe spanioli i-au trecut transpirațiile, pentru că elvețienii au marcat în minutul 37, la scorul de 1-0 pentru Valencia. Kovacs n-a avut un meci foarte simplu și a arătat nu mai puțin de opt cartonașe galbene, dar și unul roșu. Oaspeții au evoluat în inferioritate numerică din minutul 77, după eliminarea lui Sanogo. La partida disputată pe „Estadio Mestalla” au asistat aproape 37.000 de spectatori. Acesta a fost primul meci pentru Istvan Kovacs în grupele Ligii Campionilor.

Victorie cu scor de tenis pentru Manchester City

Cea mai mare diferență de scor din actuala ediție a grupelor a fost înregistrată la partida dintre Manchester City și Șahtior Donețk, pe care campioana Angliei a câștigat-o cu 6-0. Gabriel Jesus a reușit hat-trick-ul, iar centralul Viktor Kassai le-a acordat gazdelor două lovituri de la 11 metri. Echipa lui Pep Guardiola a ajuns la șase victorii consecutive și la 11 meciuri la rând fără înfrângere. Olympique Lyon este ultima echipă care a învins mașina de fotbal de pe „Ettihad”. În celălalt meci al grupei, Hoffenheim a revenit de la 0-2 pe „Gerland” și le-a refuzat victoria francezilor de la Olympique Lyon. Meritul germanilor este cu atât mai mare, dacă avem în vedere că aceștia au evoluat în inferioritate numerică din minutul 51, după eliminarea lui Kasim, și totuși, au marcat de două ori, în minutele 65 și 90+2.

Polonezul Robert Lewandowski a marcat ambele goluri ale campioanei Germaniei în victoria facilă cu AEK Atena, iar Bayern Munchen a ajuns la șase meciuri la rând fără înfrângere. Benfica Lisabona și Ajax Amsterdam s-au anulat reciproc, rezultatul fiind bun în primul rând pentru bavarezi, care își consolidează primul loc în grupă, iar deținătoarea trofeului, Real Madrid, a bifat a treia victorie consecutivă cu Santiago Solari la timonă.