Fotbal / Finala Ronaldo-Messi, interzisă

• Dintre cei doi super fotbaliști, primul și-a încheiat aventura în actuala ediție a întrecerii, chiar dacă a marcat și în returul cu Ajax Amsterdam, însă „lăncierii” s-au calificat în „careul de ași”. Lionel Messi a reușit o dublă în returul cu Manchester United și este golgeterul întrecerii, cu 10 goluri. Barcelona se află la un singur gol de a atinge bariera celor 500 în Liga Campionilor. Catalanii au pierdut doar un meci din ulltimele 21 disputate în competiția regină și au ajuns la 31 de partide consecutive fără înfrângere pe „Camp Nou” în Liga Campionilor.

Ajax Amsterdam se întoarce în „careul de ași” al Ligii Campionilor după 22 de ani. Utima apariție a „lăncierilor” în semifinalele competiției regină de pe Bătrânul Continent a avut loc în ediția 1996/1997. Batavii au fost eliminați atunci în penultimul act de Juventus Torino, echipa pe care au învins-o marți seară, revenind de la 0-1. Revenirea celor de la Ajax în prim planul fotbalului continental nu poate decât să bucure, deși ne aducem aminte că gruparea olandeză a disputat, totuși, finala Europa League, în urmă cu două sezoane. Trecând prin furcile caudine ale preliminariilor, Ajax pozează în revelația ediției Champions League, după ce a oprit hegemonia celor de la Real Madrid, pe care au eliminat-o chiar pe „Santiago Bernabeu”. Revenind la partida de marți, Juventus a marcat prima, în minutul 28, prin Cristiano Ronaldo, care și-a trecut în cont golul cu numărul 126 în Liga Campionilor, respectiv al șaselea în actuala ediție. Portughezul a înscris cu o lovitură de cap, fază la care oaspeții au invocat un fault în atac. Centralul francez Clement Turpin a apelat la VAR, iar reluările au demonstrat că olandezii s-au încurcat reciproc, iar golul a fost validat pe bună dreptate. Bucuria torinezilor a durat șase minute. Obligată să marcheze și la 0-0, Ajax a făcut-o prin Van de Beek. A fost rândul gazdelor să conteste golul, invocând o poziție de ofsaid la mijlocașul în vârstă de 21 de ani, dar VAR-ul a elucidat misterul și scorul pauzei a fost 1-1.

„Bătrâna Doamnă” și-a rupt tocul în repriza secundă

Minutul 67 a adus o nouă modificare a tabelei de marcaj și tot în dreptul oaspeților, „vinovat” fiind și mai tânărul De Ligt, 19 ani.  Acesta a devenit cel mai tânăr jucător olandez caremarchează în fazele eliminatorii ale Ligii Campionilor din 1996 încoace. Calificată în minutul 28, „Bătrâna Doamnă” s-a trezit obligată să marcheze de două ori în 30 de minute, misiune pe care nu a reușit s-o îndeplinească, în ciuda eforturilor disperate. În ciuda tinereții, jucătorii olandezi au gestionat cu maturitate ultima parte a confruntării și au obținut o calificare nu doar neașteptată, însă pe deplin meritată.

Casetă Raster

Messi – la primele goluri în „sferturi” după șase ani

În celălalt meci al serii de marți, Barcelona a făcut instrucție cu Manchester United și s-a calificat în semifinale după o dublă victorie, 1-0 și 3-0. Returul de pe „Camp Nou” s-a aflat la discreția catalanilor, care, așa cum deja ne-au obișnuit, au arestat mingea și au pasat până și-au amețit adversarii. Argentinianul Lionel Messi și-a trecut în cont dubla, scorul final fiind stabilit de Coutinho, în minutul 61. Al doilea gol al spaniolilor s-a marcat cu largul concurs al portarului De Gea. Manchester United a început tare și a avut o bară prin Marcus Rashford. Meciul cu Manchester United a fost al 50-lea pentru Ter Stegen în Champions League.

Revedere după 20 de ani

Norvegianul Ole Gunnar Solskjaer s-a întors pe stadionul unde în 1999 a marcat golul istoric prin care Manchester United a câștigat trofeul Ligii Campionilor, după un come-back de senzație în fața celor de la Bayern Munchen. Vikingul a călcat, din nou, pe „Camp Nou”, însă de data aceasta în calitate de antrenor. Manchester United a încasat, marți seară, două goluri, la aceeași poartă în care Solskjaer a înscris în prelungirile finalei cu bavarezii. „Este un sentiment fantastic să retrăiesc acele clipe, cele mai fericite din cariera mea de fotbalist. Parcă nu s-a schimbat nimic la acest stadion, deși au trecut 20 de ani. Și acum am în urechi sfatul pe care mi l-a dat Sir Alex Ferguson și pe care n-am să-l uit niciodată, înainte să intru pe teren: Este șansa să dovedești că meriți să joci la Manchester United” a declarat Solskjaer după meciul de marți. Și după acel gol, Solskjaer a intrat definitiv nu doar în istoria grupării de pe „Old Trafford”, ci și în inimile fanilor.