Fotbal / Finală de gală

• Real Madrid şi FC Liverpool vor reedita finala Cupei Campionilor Europeni din 1981, câştigată de englezi.

Real Madrid şi FC Liverpool, echipe care au scris istorie în fotbalul continental şi care au câştigat împreună de 17 ori cel mai râvnit trofeu inter-cluburi, îşi vor disputa finala Champions League, ediţia 2017-2018. Un ultim act cel puţin ofertant, între două echipe gigant ale sportului rege, care marchează mult. Liverpool a pierdut manşa retur a semifinalei cu Roma, dar în ciuda scorului, 2-4, a avut calificarea în control, chiar dacă nu şi partida. Englezii au condus cu 1-0 şi 2-1, iar golul patru al italienilor a fost marcat în prelungiri, dintr-un penalty inventat, pentru un henţ involuntar. În aceeaşi măsură şi Liverpool ar fi putut primi la fel de bine o lovitură de la 11 metri în prima repriză, pentru o fază similiară, dar centralul sloven Damir Skomina n-a vrut să rupă echilibrul şi a închis ochii „larg”, în ciuda protestelor justificate ale „cormoranilor”. Roma a început furibund, năspustindu-se la poarta apărată de Karius, dar Liverpool a rămas calmă, anticipând startul italienilor, dornici să înscrie cât mai repede. Au făcut-o însă oaspeţii, pe contraatac, după o greşeală a belgianului Nainggolan, care a „uitat” că egipteanul Mohamed Salah nu mai evoluează pentru gruparea de pe „Olimpico”. Nord-africanul i-a oferit o pasă filtrantă lui Mane şi acesta l-a executat cu sânge rece pe goal-kepper-ul cu nume de fată al Romei, respectiv Alisson. Avantajul celor de la Liverpool a durat şase minute, pentru că Milner a „confundat” porţile şi a restabilit egalitatea, reaprinzând speranţele în tribunele arhipline ale stadionului din inima Cetăţii Eterne. Speranţe care iarăşi au fost cuprinse de ceaţă în minutul 25, după golul lui Wijnaldum, marcat cu capul, din apropiere. Romanii au acuzat o poziţie de ofsaid, dar reluările au demonstrat că mingea a venit de la bosniacul Dzeko. Repriza secundă a fost controlată de amfitrioni, însă nu e mai puţin adevărat că Liverpool a ales să se apere. Dzeko, aflat în poziţie de ofsaid, a restabilit egalitatea în minutul 52, iar Nainggolan şi-a adus echipa pentru prima dată în avantaj în minutul 86, cu un trasor de la distanţă. Belgianul a „recidivat” în prelungiri, dar a fost prea târziu. Roma n-a mai avut timp de încă un atac, pentru că Damir Skomina s-a grăbit să fluiere finalul confruntării, scutindu-i pe oaspeţi de emoţii suplimentare.