Fotbal / Final de cantonament pentru „U” Cluj

Universitatea Cluj a încheiat, vineri, cantonamentul din Antalya, însă înainte de a părăsi Turcia, formația antrenată de Bogdan Lobonț a disputat un amical cu FC Navbahor, din Kazahstan. Aceasta din urmă s-a impus cu 1-0, printr-un gol marcat în prima repriză, din penalty. „U” a început meciul în formula: Dur Bozoancă – Căpușă, Abrudan, I. Ursu – Twumasi, Giurgiu, A. Coman, Taub – Gavra, Norbert Janos. Universitatea a disputat patru meciuri complete în Antalya, cu Piunik Erevan (Armenia / scor 4-1), Rad Belgrad (Serbia / 1-1), FC Montana (Bulgaria / 0-2) și FC Navbahor (Kazahstan/ 0-1), și o repriză cu Cernomoreț Varna (Bulgaria / 0-0). În primul meci oficial din 2019, Universitatea va întâlni, pe 23 februarie, în deplasare, la Petroșani, pe stadionul „Jiul”, ACS Energeticianul, în cadrul etapei a 22-a din Liga a 2-a. „U” a încheiat 2018 pe locul patru, cu 44 de puncte. Lideră este Sportul Snagov, cu 46 de puncte. Să mai scriem că la proiectul Universității Cluj a aderat unul din cei mai importanți dezvoltatori imobiliari din Cluj, care a devenit, începând de vineri, partener oficial al „Șepcilor Roșii”.