Fotbal Feminin / Start cu emoţii pentru „U” Olimpia Cluj în Liga Campionilor

Campioana României la fotbal feminin a debutat astăzi în ediţia 2018-2019 a Ligii Campionilor, întâlnind pe Cardiff City, din Ţara Galilor, într-o partidă contând pentru grupa a 6-a preliminară, a cărei gazdă este gruparea Zitlobud Harkov, campioana Ucrainei. Formaţia antrenată de Mirel Albon s-a impus cu 3-2, după 1-0 la pauză pentru britanice, care au deschis scorul în minutul 24, prin Naomi Clipston. Prima repriză a întâlnirii a fost prelungită mai multe minute după ce o jucătoare de la Cardiff s-a accidentat serios. „U” Olimpia a restabilit egalitatea în minutul 62, prin Marea Bâtea. Şi a trecut în avantaj zece minute mai târziu, graţie Cristinei Carp. A fost rândul campioanei Ţării Galilor să alerge după egalare, pe care a obţinut-o în minutul 73, după golul înscris de Philips, din pasa lui Thompson. Clujencele au replicat imediat, iar Browne, jucătoare transferată în această vară, şi-a readus echipa în avantaj şi a stabilit scorul final. Olimpia s-ar fi putut impune şi mai clar, dacă avem în vedere ocaziile pe care şi le-a trecut în cont, iar statistica este grăitoare în acest sens. Clujencele au fost superioare la toate capitolele: posesie, ocazii de gol, şuturi la şi pe poartă şi cornere. Ca fapt divers, Olimpia a avut 14 cornere, iar Cardiff City nici unul! Este important că fetele lui Mirel Albon nu au încasat nici un cartonaş galben. Olimpia a evoluat în formula: Babb – Bâtea, Benintene, Borodi, Bortan – Browne, Carp, Ciolacu, Meluţă – Nagy, O. Negrea. Au mai jucat: Neacşu şi F. Negrea. Observatorul partidei s-a amuzat de faptul că Olimpia Cluj a avut în echipa de start nu mai puţin de şase jucătoare al căror nume începe cu litera „B”. În celălalt meci al grupei, Zitlobud Harkov a dispus de reprezentanta Maltei, Birkirkara. În următorul meci, programat pe 10 august, Olimpia Cluj joacă cu Birkirkara.