Fotbal Feminin: Olimpia Cluj, debut cu stîngul în Liga Campionilor

• Campioana României, mare favorită a grupei a 2-a, a fost învinsă, surprinzător, de Raheny United din Irlanda. Echipa antrenată de Mirel Albon este obligată să învingă, azi, pe Hibernians din Malta. În condiţiile în care mai departe se califică sigur echipa de pe primul loc, Olimpia Cluj şi-a redus simţitor şansele de a ajunge în „16”-imi.

foto Olimpia ClujCluj-Napoca găzduieşte, începînd de sîmbătă, o grupă din ediţia 2014-2015 a Ligii Campionilor la fotbal feminin, iar organizatoare este CFF Olimpia UT. Este vorba de grupa a 2-a, din care mai fac parte campioanele Maltei, Bulgariei şi Irlandei, în speţă Hibernians, NSA Sofia şi Raheny United. Partidele se joacă pe „Cluj Arena”, excepţie făcînd jocul dintre Hibernians şi Raheny United, programat pe 14 august, de la ora 18, la Baza Sportivă „Clujana”. În primul meci, NSA Sofia a defilat în partida cu Hibernians, scor 5-0. Bulgăroaicele au dominat jocul copios da capo al fine, grăitoare în acest sens fiind statistica. NSA Sofia a expediat 25 de şuturi spre poartă, din care 13 au fost pe spaţiul porţii, iar raportul cornerelor a fost 7-2. Supuse din start unui veritabil asediu, maltezele au rezistat fără să primească gol aproape o repriză întreagă. Asenova a marcat înainte de pauză. Aceeaşi jucătoare a reuşit „dubla” în minutul 62, dar nu înainte ca Koşuleva să-şi treacă numele pe lista marcatoarelor. La victoria sofiotelor a contribuit şi campioana Maltei, care şi-a marcat două autogoluri, în minutele 81 şi 90. Partida a fost arbitrată de sîrboaica Ana Minic, ajutată de compatrioata Dragana Veljkovic şi românca Mihaela Gabriela Iacobiţă.

În celălalt meci, Raheny United a furnizat o mare surpriză, reuşind să învingă favorita grupei a 2-a, CFF Olimpia UT Cluj. Irlandezele s-au impus cu 2-1, prin golurile marcate de Murray (23) şi Shine (81). Golul de onoare al amfitrioanelor a fost reuşit de Voicu, în minutul 62. Olimpia a avut nu mai puţin de 33 de şuturi, însă numai 9 au fost pe spaţiul porţii. Mirel Albon a început partida în formula: Andreea Părăluţă – Andreea Corduneanu, Maria Ficzay, Ioana Bortan, Christine Manie – Fanny Vago, Ştefania Vătafu, Andreea Voicu, Marea Bîtea – Alexandra Iuşan, Corina Corniciuc. Au mai evoluat: Mihaela Ciolacu (din minutul 46), Adina Giurgiu (din minutul 60) şi Anita Pinczi (din minutul 83). Partida a fost arbitrată de Elia Martinez din Spania, ajutată de compatrioata Rocio Puerte Pino şi de olandeza Juliette Bakker. Azi sînt programate meciurile din etapa a 2-a, după programul Raheny United – NSA Sofia (ora 15.00, Cluj Arena, arbitrează Ana Minic din Serbia) şi CFF Olimpia UT Cluj – Hibernians (ora 18.30, Cluj Arena, arbitrează Tania Fernandes Morais din Luxemburg).

Cosmina Duşa, cinci goluri într-un singur meci
Amazones Dramas din Grecia, cu Roxana Oprea şi Aline Birtoiu, a fost învinsă cu 0-3 de Spartak Subotica, în grupa a 5-a. Konak Beledyiespor din Turcia, avîndu-le în componenţă pe Raluca Sîrghe şi Cosmina Duşa, a făcut instrucţie cu FC Rigas din Letonia. Turcoaicele s-au impus cu 11-0. Nouă din goluri s-au marcat în prima repriză. Duşa (foto) a marcat cinci goluri (minutele 6, 23, 42, 43 şi 49), iar Sîrghe a punctat în minutul 38. Atît Duşa, cît şi Sîrghe au fost integraliste, cu menţiunea că prima a încasat un cartonaş galben în minutul 75 al partidei care a contat pentru grupa 1. Despre performanţa Cosminei Duşa relatează ziarul turc „Izmir Port”, dar şi site-ul UEFA. Cosmina Duşa şi Raluca Sîrghe au participat la prima campanie a Olimpiei Cluj în Liga Campionilor.

Scurtă statistică a primei etape
Scorul primei etape a fost realizat de Osijek, în grupa a 5-a, 12-0 cu Goliador Real, reprezentanta Republicii Moldova. Singurul rezultat de egalitate s-a consemnat în partida FC Zurich – FC Minsk, 1-1. În cele 16 partide, gazdele au obţinut 11 victorii, iar oaspeţii numai 4. S-au marcat 70 de goluri, raportul fiind net favorabil gazdelor, 60-10. S-au acordat două cartonaşe roşii şi trei penalty-uri, din care unul a fost ratat. ASA Tel Aviv – Cardiff, scor 2-0, din grupa a 8-a, a fost partida cu cele mai multe cartonaşe galbene, şase.