Fotbal Feminin / Olimpia Cluj a demolat campioana Maltei

„U” Olimpia Cluj rămâne în cărţi pentru un loc în prima fază eliminatorie  a Ligii Campionilor, respectiv „16”-imi, dar este obligată să o învingă pe Zitlobud Harkov, în finala grupei a 6-a. Campioana României a confirmat calculele hârtiei în disputa cu Birkirkara, „cenuşăreasa” grupei, în faţa căreia s-a impus, vineri, cu scorul de 6-1. Însă Olimpia a pierdut-o pe Ioana Bortan, care a fost eliminată în minutul 30, primind direct cartonaşul roşu, şi va rata meciul cu Zitlobud Harkov. Olimpia a deschis scorul în minutul 18, prin Mara Bâtea. Campioana Maltei a restabilit egalitatea în minutul 21, prin Parnis. Clujencele au ratat şansa de a trece în avantaj în minutul 33, când Voicu a irosit un penalty. S-a făcut 2-1 în finalul primului mitan, graţie lui Browne, care a finalizat o pasă primită de la Bâtea. Chiar dacă a evoluat în inferioritate numerică, Olimpia a controlat ostilităţile în repriza secundă, în care a expediat opt şuturi pe spaţiul porţii apărată de Xuereb şi a marcat ale patru goluri, prin Carp (60, 90+2), Ciolacu (72) şi Voicu (78). Olimpia a evoluat în formula: Babb – Bâtea, Benintente, Borodi, Bortan – Browne, Carp, Ciolacu, Meluţă, Negrea, Voicu. Au mai jucat: Neacşu, Rusu şi Iosif. Finala grupei a 6-a, Zitlobud Harkov – „U” Olimpia Cluj are loc luni, 13 august.