Fotbal / Fanii lui „U” Cluj nu se…pisicesc pe lângă Lobonț

• „Studenții” au contabilizat a doua înfrângere consecutivă, dar prima pe teren propriu din acest sezon, iar Lobonț a intrat în gura fanilor, care i-au cerut demisia în repriza a doua, lepădându-se de trei ori de fostul portar al naționalei României.

Universitatea Cluj s-a îndepărtat de primul loc, după ce a contactat a cincea înfrângere a sezonului, respectiv a doua consecutivă, dar prima pe teren propriu din acest sezon în Liga a 2-a. CS Mioveni, echipă de mijlocul clasamentului, este prima care a pus capăt invincibilității „studenților” pe „Cluj Arena”. Așa se face că Petrolul Ploiești a rămas singura formație fără eșec pe teren propriu. Primit cu pâine și sare, artificii și confetti, Bogdan Lobonț a intrat în gura fanilor, iar o parte dintre aceștia i-au cerut demisia la finalul întâlnirii de sâmbătă, încheiată cu victoria oaspeților, scor 2-1. Universitatea a început promițător, cu ocazia lui Gavra, a cărui lovitură de cap a trecut puțin pe lângă poarta oaspeților, apărată de Croitoru, respectiv șutul lui Florescu din lovitură liberă. Destul de timidă în prima repriză, în care a acceptat dominarea gazdelor, CS Mioveni a deschis scorul în minutul 67, prin Rădescu, care l-a învins pe Dur Bozoancă cu un șut violent la colțul lung. Golul a inflamat spiritele în tribune, iar galeria Universității a cerut demisia lui Lobonț. Tehnicianul clujenilor a încercat să schimbe ceva în jocul echipei sale și l-a scos pe Twumasi, pentru a-i face loc lui Marius Coman, care s-a făcut remarcat imediat, însă lovitura de cap a acestuia din apropiere l-a găsit la post pe Croitoru. Fanii gazdelor, nemulțumiți de prestația favoriților, au ținut să-l „încurajeze”, din nou, pe Lobonț, ale cărui planuri au fost scurtcircuitate în minutul 79, când portarul Dur Bozoancă a fost eliminat pentru o intervenție de MMA la Ayza. Colac peste pupăză, Universitatea a fost pedepsită și cu penalty, în urma căruia CS Mioveni și-a mărit avantajul. Poarta gazdelor a fost apărată pe final de George Florescu, în condițiile în care Lobonț a epuizat toate schimbările. „U” a reușit, totuși, să înscrie golul de onoare, prin Gavra. Urmează o deplasare dificilă, la București, cu Daco-Getica, echipă aflată în zona nisipurilor mișcătoare.