Fotbal (Europa League) / Ştefan Radu „duce” România mai departe

Joi seară au avut loc partidele retur din „optimile” de finală ale Ligii Europa, cu un român forţând, dar nu ilegal, calificarea în „sferturi”. Este vorba de Ştefan Radu, legitimat la Lazio Roma. Integralist în returul cu Dinamo Kiev, reprezentantul nostru a reuşit să facă pasul spre următoarea fază a competiţiei, după ce italienii s-au impus cu 2-0, prin golurile marcate de Lucas Leiva şi De Vrij, în minutele 23 şi 83. Ştefan Radu a fost la un pas de o accidentare gravă, după o ciocnire violentă cu portarul gazdelor, Boyko. Dinamo Kiev a fost doar o umbră a echipei de pe „Stadio Olimpico” şi a încercat, fără succes, să se agaţe de un 0-0. Lazio a dominat copios returul da capo al fine, iar statistica este grăitoare în acest sens. Italienii au avut o posesie a mingii de 62% şi 16 ocazii de gol, faţă de cele numai opt ale gazdelor.

În „sferturi” s-au calificat opt echipe reprezentând tot atâtea ţări: Italia, Spania, Anglia, Portugalia, Rusia, Franţa, Germania şi Austria. Dacă aruncăm o privire şi peste lista cu cele opt echipe ajunse pe tabloul de opt al Ligii Campionilor, constatăm că Spania, respectiv „Primera Division”, are cele mai multe reprezentante, respectiv patru, urmată de Anglia şi Italia, cu câte trei.

Trei favorite au fost eliminate

Considerate favorite cel puţin pe hârtie, au părăsit întrecerea Olympique Lyon, Borussia Dortmund şi Zenit Sankt Petersburg. Prima a făcut-o după ce a câştigat prima manşă şi nu oricum, ci în deplasare, pe terenul ruşilor de la ŢSKA Moscova. Aceasta din urmă a jucat curajos pe „Stade Gerland” şi s-a impus cu 3-2, prin golurile lui Golovin, Musa şi Wernbloom, din minutele 39, 60 şi 65. În ciuda scorului, francezii au controlat ostiliăţile şi au expediat nu mai puţin de nouă şuturi pe spaţiul porţii lui Akinfeev. Ruşii speră să se întoarcă la Lyon, pentru finala competiţiei, programată în mai. Lyon a rămas cu buzele umflate, dar onoarea Hexagonului a fost salvată de Olympique Marseille, care a eliminat Athletic Bilbao după o dublă victorie. Marseille a câştigat şi returul de pe „San Mames” cu 2-1, prin golurile marcate de Dmitri Payet şi Ocampos. Payet a încris dintr-un penalty pe care tot el l-a obţinut şi pe care arbitrul englez Taylor l-a acordat corect, acoperit fiind de regulament. Bascii au redus din diferenţă târziu, în minutul 74, prin Williams, dar au rămas în inferioritate numerică două minute mai târziu, când Aduriz a interceptat al doilea cartonaş galben şi a fost expediat la duşuri.

Puţin a lipsit ca şi Sporting Lisabona să fie…decapitată, dar portughezii au evitat o eliminare ruşinoasă, în faţa cehilor de la Viktoria Plzen. După 2-0 pe „Jose Alvalade”, lusitanii s-au culcat pe-o ureche şi au evoluat cu frâna de mână trasă. Drept pentru care au fost pedepsiţi de cehi, care au marcat de două ori în timpul regulamentar, în minutele 6 şi 65, prin Bakos. Sporting a ratat un penalty în minutul 90, prin Dost, iar partida a intrat în prelungiri. Speranţele amfitrionilor au fost retezate în minutul 105, de Battaglia.

Opt meciuri, 25 de goluri, un cartonaş roşu, patru penalty-uri, din care două au fost ratate, patru victorii ale oaspeţilor şi doar două ale gazdelor, acestea au fost principalele ingrediente ale manşei secunde din „optimile” Europa League.

Arsenal a legat trei victorii!

Chiar ar trebui să ne mire, ţinând cont de tensiunea ce pluteşte în vestiarul englezilor şi chintalul de presiune ce apasă pe umerii „gârbovitului” Arsene Wenger. După patru înfrângeri la rând, din care una în finala Cupei Ligii Angliei, Arsenal Londra s-a trezit din pumni şi a legat trei victorii. Cea mai bună serie a „tunarilor” în acest sezon este de patru succese consecutive, înregistrată între 20 septembrie şi 1 octombrie 2017. Londonezii au mai avut trei victorii la rând între 19 şi 28 decembrie 2017. Echipa de pe „Emirates” s-a calificat în „sferturile” Europa League şi corabia a revenit pe linia de plutire, iar fanii au mai îngropat din supărări şi au puterea să zâmbească din nou. În orice caz, nu atât calificarea, cât dubla victorie cu AC Milan are darul de a-i înmuia pe fani şi de a-i face să se întoarcă cu faţa la echipa favorită, pe care în urmă cu două meciuri au tratat-o cu spatele ori au boicotat meciurile acesteia, în semn de protest firesc.

Gennaro Gattuso a crezut că echipa sa poate anula acel 0-2 de pe „San Sirro” şi a avut dreptul să aspire la un come-back de senzaţie după golul marcat de Calhanoglu, în minutul 35. Dar bucuria „rosso-nerrilor” a durat doar patru minute, pentru că centralul suedez Eriksson a dictat penalty în favoarea amfitrionilor, pe care Wellbeck l-a transformat şi a stabilit rezultatul primei reprize. Arsenal a trecut în avantaj în minutul 71, graţie elveţianului Granit Xhaka şi zarurile erau aruncate. Wellbeck a reuşit dubla în minutul 86 şi a închis tabela.